e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

EVDEN ÇALIŞMA HAYATA GEÇTİ


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 İş Kanununda esnek çalışma ile ilgili düzenlemeler hayata geçirilmeye  başlandı. Daha önce İş Kanununda "Çağrı Üzerine Çalışma" düzenlenmişti ve işverenler ellerindeki işlerinin belli zamanlarda artıp azalmasına göre işçilerinden bir kısmını işlerin arttığı zamanlarda çağırmak suretiyle istihdam edebiliyorlardı. Bu düzenlemeye ilave olarak "Uzaktan Çalışma" da artık Kanunundaki yerini aldı. Uzaktan Çalışma, aslında gelişmiş ekonomilerde uygulanmakta olan bir yöntemdir. Burada disiplinli çalışmadan daha çok verim, performans  ve sonuç odaklı çalışma ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma yöntemi ile bir taraftan verimlilik arttırılırken bir taraftan da maliyetler azaltılmaya çalışılmaktadır.

 İş Kanununda yapılan yeni düzenlemeye göre Uzaktan Çalışmanın Tanımı şu şekilde yapılmıştır." İşçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisidir." 
 Uzaktan Çalışma Şeklindeki İş Sözleşmesinde yer alması gereken bazı  hususlar ise şunlardır; İşin tanımı, yapılma şekli, işin süresi ve yeri, ücret ve ücretin ödenmesine ilişkin hususlar, işveren tarafından sağlanan ekipman ve bunların korunmasına ilişkin yükümlülükler, işverenin işçiyle iletişim kurması ile genel ve özel çalışma şartlarına ilişkin hükümler yer almalıdır. 
Uzaktan çalışmanın usul ve esasları, işin niteliği dikkate alınarak hangi işlerde uzaktan çalışmanın yapılamayacağı, verilerin korunması ve paylaşılmasına ilişkin işletme kurallarının uygulanması ile diğer hususlar hakkında yönetmelik çıkarılacağı da düzenlenmiştir. Bu itibarla uygulamanın başlaması için yönetmeliğin çıkmasını beklemek gerekmektedir.

SORU;

Merhabalar Mustafa Hocam ;
Ay içerisin de 30 gün ayrıca başka bir işyerinde de part tıme (10,14,18 gün gibi) çalışmalarım mevcuttur. Ben SGK 'ya sigortalı günlerim nasıl hesaplanacak diye sorduğumda bir yılda 360 gün olarak hesaplandığını, yıllık 360 günden fazla prim gününün olması durumun da fazla günlerin silinmesi şekliyle olacak dediler. Örneğin 1 yılda 450 gün sigorta prim gün sayısı mevcut ise bunun tamamı dikkate alınması gerekmez mi? Direk 360 gün olarak sisteme girmeleri hata değil mi?  

CEVAP:
Değerli okuyucum;   Aynı ayda birden fazla işyerinde çalışan kişinin ay içindeki çalışma günü 30 günden fazla ise aylık çalışma günü 30 kabul edilir. Örneğin bir işyerinde 30 gün diğer bir işyerinden 15 gün bildirilen kişinin ay içindeki çalışma günü bir ay 30 gün olduğu için 30 gün olarak kabul edilir. Olayın değerlendirmesini 360 gün üzerinden değil aylık yapmak gerekmektedir.
Otuz günü aşan bildirimler gün hesabında dikkate alınmazken SPEK hesabında tavana kadar olan kısmı dikkate alınır. Bu da emekli maaşının hesabında olumlu katkı sağlar.

MUSTAFA KESKİN - 27.06.2016
 

 

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.