e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

AZ TEHLİKELİ İŞ YERLERİNE YENİ YÜKÜMLÜLÜK; DİKKAT!


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Daha önceki yazılarımda İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği yasasının yürürlüğe girdiğini çeşitli defalar belirtmiş ve bu yasa kapsamında getirilen yükümlülüklerden bahsetmiştim. Yasanın 50 kişiden az çalışanı bulunan "Az Tehlikeli" işyerleri için yürürlüğü 01 Temmuz 2016 tarihine ertelenmişti. Artık yasa 01 Temmuz 2016 tarihi itibariyle tüm işyerlerini kapsayacak şekilde uygulanmaya başlandı.

Yasa 01 Temmuz 2016 tarihinden önce "Çok Tehlikeli" ve "Tehlikeli" işler için çalışan sayısına bakmaksızın uygulanmaya başlanmış," Az Tehlikeli" işler kategorisinde olup ta 50 den fazla işçi çalıştıran işyerleri için ise daha önce yürürlüğe girmişti. Bu yükümlülük kapsamında bahse konu işyerleri, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmaya yada bu hizmeti yetkilendirilmiş bir ortak sağlık ve güvenlik biriminden almaya başlamışlardı.

İşyerinde 50 den daha az işçi çalıştıran ve "Az Tehlikeli" işyeri konumunda olanlar için ise İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu 01 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe girdi ve bu kapsamdaki işyeri sahipleri için yükümlülükler başladı. işyeri "Az Tehlikeli" ise ve işyerinde 50 den daha az işçi çalışıyorsa bu işyerleri de artık işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmak yada bu hizmetleri yetkilendirilmiş ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden almak zorundadırlar.

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu' da bu konuda kamuoyuna bir açıklamada bulundu ve  50 kişiden az çalışanı bulunan ve “az tehlikeli” sınıfında olan işyerleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliği düzenlemelerinin tamamının yürürlüğe girdiğini uygulamada herhangi bir ertelemenin söz konusu olmadığını belirtti.

Az Tehlikeli kategorisinde olan ve 10 kişinin altında işçi çalıştıranlar için ise maliyet azaltıcı ve uygulamayı kolaylaştırıcı bir düzenleme ile işveren veya işveren vekilinin iş güvenliği eğitimi alması koşuluyla iş güvenliği yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılacağı belirtildi. Söz konusu eğitimler Anadolu Üniversitesi tarafından uzaktan eğitim kapsamında da verilebiliyor. Yine 10 kişinin altında çalışan işyerleri 5 yılda bir kamu sağlık kuruluşların da sağlık kontrolü yaptırarak sağlık yükümlülüklerini yerine getirebilecekler.

Çalışma Bakanı bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde uygulanacak cezalarla ilgili de açıklamalarda bulundu.  2017’ye kadar süreci izleme değerlendirme dönemi olarak nitelendirdi. Bakan yıl sonuna kadar ceza verilmeyeceğini söylemiş olsa da işverenler olarak yükümlülüklerinizi yerine getirmek için yıl sonunu beklememenizi tavsiye ederim.

MUSTAFA KESKİN
18.07.2016

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.