e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

AF KAPSAMINA GİRMEYEN SGK ALACAKLARI


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Değerli okurlarım; Geçen haftaki yazımda SGK alacaklarına affın çıktığını ve af başvurularının başladığını belirtmiştim. Af kapsamındaki SGK alacaklarının hangi kalemlerden oluştuğunu da yazımın konusu yapmıştım. Tabi herkes kendisini ilgilendiren ve dertli oldukları konuların af kapsamında olup olmadığını öğrenmek için mail atıyor yada telefonla ulaşıp sorular iletiyorlar. Bu soruları da dikkate alarak bugünkü yazımızda  SGK nın hangi alacaklarının af kapsamında olmadığından bahsedeceğim. Konu başlıklarına geçmeden önce kalem olarak af kapsamında olmasına rağmen 30.06.2016 tarihinden sonraki prim alacakları ile 18.08.2016 tarihinden sonra tebliğ edilen idari para cezalarının af kapsamında bulunmadığını tekraren belirtmek isterim.


İŞ KAZASI DOLAYISIYLA ÇIKARILAN RUCU ALACAKLARI;

İşyerinde meydana gelen iş kazası ve meslek hastalığı dolayısıyla çıkarılan rucu borçlarıyla karşı karşıya kalan işverenlerin durumlarını ve yapılan kanuni ancak vicdani olmayan uygulamanın mantıksal hatalarını bu köşeden bir çok defa dile getirdim. Uygulamanın tamamen ortadan kalkması gerektiğini dayanaklarıyla dile getirmemize rağmen bırakın uygulamaya son vermeyi, SGK nın bu neviden alacağının af kapsamına alınmamasını açık bir adaletsizlik olarak görüyorum. Hele ki bir önceki kısmi af yapılanmasında bu alacaklar af kapsamına ilk defa alınmışken şimdiki af kapsamından tekrar çıkarılması anlaşılması mümkün olmayan bir uygulamadır. 

DONDURULAN SÜRELERİN İHYASIYLA OLUŞAN BAĞ-KUR ALACAKLARI;

Bağ-Kur hizmetlerini donduran sigortalıların dondurulan bu sürelerle ilgili tekrar ihya yapmak istemeleri halinde çıkacak yeni borç üzerinden hiç bir indirime gidilmeyecektir. Bu borçlarla ilgili af kanunu kapsamında bir işlem yapılamayacaktır.

SÖZLEŞMEDEN DOĞAN CEZALAR;

SGK, genel sağlık sigortası uygulaması kapsamında özel hastaneler ve eczanelerden hizmet alınması ile ilgili sözleşme yada protokoller yapıyor.
Sözleşme yaptığı sağlık hizmet sunucularına sözleşmeye uymamalarından dolayı yine sözleşmede belirtilen nitelikte para cezası uygulamaları yapıyor. SGK tarafından sağlık hizmet sunucularına söz konusu sözleşmeler çerçevesinde kesilen para cezaları da af kapsamında bulunmamaktadır.

BEŞ PUANLIK İNDİRİMDEN MAHRUM KALMA CEZALARI;

SGK prim alacaklarının ferilerinin bir kısmından vazgeçip prim asıllarını af kapsamına dahil etmediği için konuyu prim yapılandırması olarak tanımlıyor. Ancak idari para cezaları yönünden konu değerlendirildiğinde bir affın olduğu çok net, çünkü idari para cezalarının ödeme planına uyulması şartıyla %50 si direk siliniyor. SGK tarafından cezaların yarsı silinirken ceza niteliğinde bir uygulama  olan bir yıl boyunca beş puanlık indirimden yararlanamama cezası ile ilgili af kanunu kapsamında hiç bir düzenlemeye yer verilmemiştir. En azından beş puanlık indirimden yararlanma cezası verilen işverenlere, cezanın kalan süresini %50 azaltılmak suretiyle bir uygulama yapılarak adalet sağlanmış olurdu.

Mustafa KESKİN - 19.09.2016

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.