e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

BAĞ-KURLULARA MÜJDE, DAHA AZ PRİM ÖDEYECEKLER.


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

Ülkemizde gelir kurumları dediğimizde aklımıza ilk önce Maliye ve SGK gelmektedir. Her iki kurumda kayıt dışılığın önlenmesinde  ve tahsilat konusunda büyük problemler yaşamaktadır. Yine ülkemizde belli periyotlarda af çıkmasının asıl nedeni de yine bu iki kurumun tahsilatlarını zamanında yapamamasından kaynaklanmaktadır. Bu güne kadar bu iki sorunla mücadelede devlet hep cebri yöntemleri kullandı. Her iki konuda da önemli sayılabilecek başarılar elde edemedi. İlk defa SGK farklı bir uygulama geliştirerek teşvik yöntemi ile hem kayıt dışılıkla hem de tahsilatları arttırmakla ilgili mücadele başlattı ve büyük ölçüde de başarı sağladı.

Her iki kurumu  mukayeseli olarak değerlendirdiğimizde bu başarıyı net bir şekilde görmek mümkündür. SGK nın teşvik yöntemi ile kayıt dışılıkla mücadele  ve tahsilatları arttırmakla ilgili projesinin bir ayağı eksik kalmıştı. O da Bağ-Kur (4/B) li sigortalıların bu teşvikten yararlanamıyor olması idi. Bu sorunu da ortadan kaldıran yasal düzenleme hayata geçti ve Bağ-Kur(4/B) li sigortalılarda artık prim indirimi olarak uygulanan teşvikten yararlanabilecekler. Maliyede benzer uygulamayı hayata geçirirse her iki konuda da önemli seviyede başarı sağlanabilir. Maliye Bakanının vergi tahsilatlarını artırmak için vergilerini düzenli bir şekilde zamanında ödeyenlere SGK nın uyguladığına benzer bir teşvik uygulamasına başlayacakları yönündeki bir açıklaması basına yansıdı. Bunu müjde olarak buradan birde biz duyurmuş olalım.


Prim indirimi uygulamasından  İsteğe bağlı sigortalılar yararlanamayacak. Bağ-Kur (4/B) kapsamında sigortalı olan vergi mükellefleri, şirket ortakları, muhtarlar ve  tarım Bağ-Kurlular ödeyecekleri malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin beş puanlık kısmına isabet eden tutarı kadar prim indiriminden yararlanacaklar. Bu da ödenecek primlerde %16 ya denk gelen bir indirim anlamına geliyor. Bağ-Kur (4/B) kapsamındaki sigortalıların bu prim indiriminden yararlanabilmeleri için primlerini yasal süresi içinde ödemeleri, SGK ya  kendi sigortalılıklarından kaynaklanan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması şarttır. Ancak SGK ya olan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarını taksitlendiren veya yapılandıran sigortalılar bu taksitlendirme veya yapılandırma işlemleri devam ettiği sürece prim indiriminden yararlandırılacaktır. Borçlanma ve ihya kapsamındaki prim ödemelerinde bu indirimden yararlanılmayacaktır.

Bağ-Kurlulara prim indirimi Ekim/2016 ayından itibaren başlayacaktır. Sigortalılar Ağustos ve Eylül/2016 aylarının primlerini indirimsiz ödeyeceklerdir. Malum af yasası çıktı ve SGK afla ilgili başvuruları almaya başladı. Başvurular Ekim ayı sonuna kadar devam edecek. Borcu olan Bağ-Kurlular af yasasından yararlanmak için başvuruda bulunurlarsa ve prim borçlarını yapılandırırlarsa yapılandırdıkları prim borçlarıyla birlikte cari prim borçlarını da süresi içinde öderlerse cari prim borçlarından indirim uygulaması devam edecektir. Bu fırsatı kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.
.

MUSTAFA KESKİN 28.09.2016

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.