e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

İDARİ PARA CEZALARININ AFFINDA DEĞİŞİKLİK


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

  SGK, 2008 yılından itibaren hem fiziki olarak hem de mevzuat ve uygulama olarak önemli değişime uğradı. En önemlisi de zihinsel değişim geçirdi. Kurum ve devlet menfaati bakış açısını bırakıp vatandaş odaklı bakış açısını benimsedi. İnsanların bakış açılarını değiştirmek ne kadar zorsa kurumların bakış açılarını değiştirmekte o kadar zor olmasına rağmen SGK, büyük bir başarı sağlayarak zihinsel dönüşümünü diğer kamu kurumlarına nazaran daha hızlı gerçekleştirdi. SGK nın bu zihinsel değişime güzel örnek olacak bazı uygulamalarını daha önceki yazılarımda sizlerle paylaşmıştım. Bu gün yine benzer bir uygulamayı yazımın konusu yapacağım. Bu defa SGK yasa maddesini de zorlayarak tabiri caiz ise arkasından dolanarak vatandaşın lehine olabilecek bir değişikliği daha hayata geçirdi. Geçen haftaki yazımda hem primler hem de idari para cezaları kapsamında borcu olan işveren ve sigortalıların çıkan af yasasına başvurmakla ne kazanacağını anlatmaya çalışmıştım. Prim borçlarında primin tahakkuk tarihi, idari para cezalarında ise cezanın tebliğ tarihi af yasasından yararlanmak için önem arz etmekteydi. Örneğin idari para cezalarının af kapsamında yapılandırılabilmesi için en geç 3/8/2016 tarihinde tebliğ edilmiş olması gerekiyordu.   Ancak SGK nın ünitelerindeki iş yoğunluğu nedeniyle henüz tebliğ edilemeyen/tebliğ edilmeyi bekleyen çok sayıda tebligatın bulunduğu, ayrıca SGK ve diğer kurumların denetim ve kontrol elemanlarınca düzenlenen bazı raporların henüz değerlendirilemediği, diğer kamu kurum ve kuruluşlarından alınan belgeler uyarınca gerekli işlemlerin yapılmasında bazı gecikmelerin olduğu, bu nedenlerle işverenlerin bu tür borçlarını yapılandıramadığı ve mağduriyetler yaşandığı vatandaşlar ve iş çevrelerince eleştiri konusu yapılmıştı.                                                                                                                         

Bu itibarla  SGK uygulama değişikliğine giderek, 31/10/2016 tarihine kadar (bu tarih dahil) yeniden yapılandırma başvurusunda bulunan işverenlerin 2016/Haziran ve önceki aylara ait olan SGK ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının denetim elemanlarının raporlarından, diğer kamu kurum ve kuruluşlarından alınan bilgi/belgelerden, mahkeme kararlarından  kaynaklanan prim borçlarının en geç 31/12/2016 tarihine kadar tahakkuk etmiş; idari para cezalarının ise 31/12/2016 tarihine kadar tebliğ edilmiş olması şartıyla yapılandırma kapsamında değerlendirilmesine karar verildi ve bu itibarla yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçilmiş oldu. Uygulama değişikliğinde emeği geçen SGK bürokratlarını  tebrik ediyorum. Vatandaşlarımızdan ve işverenlerimizden de bu şansı kaçırmamaları için borçlarının tahakkukunu ve tebliğini yakından takip etmeleri gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

SORU;

Merhaba, ben e-ticaret yapmak istiyorum. SSK lı olarak çalışıyorum. Kendi adıma vergi mükellefi olacağım.  SSK sigortam devam eder mi? Yardımcı olursanız sevinirim. Emrah N.

CEVAP;

Emrah bey;

SSK lı olarak bir yerde çalışırken vergi mükellefi olmanız halinde SSK  lılığınız devam eder. Vergi mükellefi olmanızdan dolayı başlaması gereken Bağ-Kur luluğunuz SSK lı çalışmanız olmasından dolayı askıda kalır ve başlamaz. Ne zaman ki SSK  lılığınız sona ererse o zaman Bağ-Kur  luluğunuz devreye girer. 

Mustafa KESKİN
18.10.2016

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.