e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

PRİM AFFI KAPSAMINDA BAZI BORÇLAR TAMAMEN SİLİNECEK


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 SGK primleri için çıkarılan af, prim asıllarında hiç bir indirim yapmazken primlerin zamanında ödenmemesinden dolayı uygulanan gecikme zammı ve gecikme cezalarını kaldırmakta ve onlar yerine uygulanacak olan enflasyon değerlendirmesi ile bulunacak yeni tutarı esas alarak borçları azaltılmaktadır. İdari para cezalarında ise daha farklı bir uygulama yapılarak, cezanın aslının  %50 si doğrudan silinmektedir. Af, prim ve cezalar açısından bu şekilde uygulanmakla birlikte SGK nın bazı alacakları ise işverenin müracaatı dahi istenilmeden kendiliğinden tamamen silinmektedir.

SGK  prim alacağının tamamen silinebilmesi için işverenin borca konu işyerinin kanun kapsamından çıkartılmış olması gerekmektedir. Bir işyerinin kanun kapsamından çıkarılabilmesi için ise o işyerinin en az iki yıldan fazla sigortalı çalıştırmıyor olması gerekmektedir. Kanun kapsamından çıkarılan  işyerlerine ilişkin ödeme süresi 31 Aralık 2014 veya öncesinde sona ermiş olan sigorta primi, işsizlik sigortası primi ve idari para cezası alacak asıllarının toplamının 50,00 TL’yi aşmaması halinde bu tutarlar ve bunlara uygulanan tutarı ne olursa olsun tüm fer’iler ( gecikme zammı ve gecikme cezası) silinecektir. Yine aslı ödenmiş alacakların fer’ilerinin ( gecikme zammı ve gecikme cezası)  toplamının Kanunun yürürlük tarihi olan 19.08.2016 tarihi itibariyle 100,00 TL’yi aşmaması halinde, bu alacaklardan da vazgeçilerek terkin edilecektir.

BORÇLARINI YAPILANDIRAN  İŞVERENLERE SAĞLANAN HAKLAR;

İşverenler, prim borçlarını ve idari para cezalarından kaynaklanan borçlarını, çıkan af yasası kapsamında yapılandırmakla sadece ödeyecekleri borçlarını azaltmakla kalmayacaklar aynı zamanda,  borçları olduğu için yararlanamadıkları bazı haklardan yararlanmaya da başlayacaklardır. Örneğin  borçlarını yapılandıran işverenler, borçlarını yapılandırıp taksitli ödeme seçeneğini seçmiş olsalar bile  borcu yoktur yazısı alabileceklerdir. Bu da onlara ihalelere girebilme ve çeşitli kurumların verdiği teşviklerden yaralanma hakkını sağlayacaktır. Yine borcunu yapılandıran işverenlere yapılandırılan  borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılamayacaktır. Hatta varsa yapılan haciz işlemleri mevzuattaki şartların yerine getirilmesi halinde kaldırılacaktır. Prim affından yararlanmanın belki de en önemli sonucu affa  başvuran işverenlerin ilk taksit ödemesini bile beklemeden 5 puanlık indirimden yararlanmaya başlıyor olmasıdır.  

SORU;

Merhabalar. Babam 1980-1982 arasında Almanya da sigortalıymış, Türkiye den emekli olamıyor prim günü eksik olduğu için, yurtdışından borçlanarak emekli olabilir mi neler yapabiliriz? Şimdiden teşekkür ederim, umarım dönersiniz.

CEVAP;

Nesrin Hanım;

Babanız Almanya  da geçirdiği 2 yıllık süreyi orada çalıştığını ispatlayabilirse ülkemizde borçlanabilir. Almanya büyükelçiliğinden yada Almanya makamlarından, orada bulunduğu süre içinde çalıştığını yada işsizlik maaşı aldığını ispatlayacak belgeleri alması ve SGK ya bu belgelerle müracaat etmesi gerekmektedir. İşsizlik maaşı aldığı sürenin sadece bir yılını borçlanabilir. SGK tarafından istenilen belgelerin temin edilmesi halinde borçlanma yaparak prim gününü tamamlayabilir.

MUSTAFA KESKİN / 24.10.2016

 

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.