e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

PRİM AFFI BAŞVURUSU YAPANLAR İÇİN ÖDEME ŞARTLARI


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Prim affı başvurularında  en önemli konu başvurunun süresinde yapılmış olmasıdır. Önemli kolaylık ve avantajlar getiren prim affı için hem sigortalılar (Bağ-Kur) hem de işverenlerin prim borçlarını yapılandırmak için süresi içinde başvuru yapmaları gerekmektedir. Süresi dışında yapılan başvurular hiç bir şekilde değerlendirmeye alınmayacaktır. Süresi içinde ve başvuru şartlarına uygun olarak yapılan başvurularda, sigortalı ve işverenler tarafından belirlenen ödeme tercihlerine göre yapılan borç değerlendirmesi sonucu çıkan yeni bedellerin, peşin yada taksitler halinde ödenmesi gerekmektedir. Daha önceki yazılarımda belirttiğin prim affına başvuranları bekleyen avantajlardan yararlanabilmek için sadece başvuru yapmak yeterli değildir. Aynı zamanda avantajların devam etmesi için ödemelerin de zamanında yapılması önem arz etmektedir.

Borcu olan sigortalı ve işverenlerin borçlarını peşin ödeme tercihini seçerek ödemek istemelerinde borç aslı aynı kalmak kaydıyla asıl borca uygulanan gecikme zammı ve gecikme faizi tamamen silinmektedir. Bunun yerine borç aslına  enflasyon oranı esas alınarak yapılan değerlendirme sonucu bulunan miktar, peşin ödemenin süresinde yapılması halinde % 50 oranında azaltılmaktadır. Bu yönüyle peşin ödeme daha avantajlı hale getirilmiştir.

Borçlu, prim borcunu taksitli olarak ödemek istediğinde ise kendisine  6, 9, 12 veya 18 taksit halinde ödeme seçeneği sunulmaktadır. Taksitli ödeme de ise borç aslı  yine aynı kalmak şartıyla gecikme zammı ve gecikme faizleri tamamen silinmekte, bunun yerine enflasyon esas alınarak yeni bir değerlendirme yapılmaktadır. Çıkan miktara ise vade farkı anlamında cüzi oranlarda gecikme faizi uygulaması yapılmaktadır. Taksitli ödemede, ödemeler iki ayda bir yapıldığından vadeler yukarıda belirtilen taksitlerin iki katı olarak kabul edilmelidir. Yani 18 eşit taksitte ödeme seçeneğini seçen borçlu borçlarını 36 aylık vadede ödeyecektir.

S ORU;

Merhaba Mustafa Bey;

Benim sorum şu; sigortalı olarak bir iş yerinde  sigorta pirimi tam gün yatıyor iken başka bir şirket tarafından sigorta yatırılabilir mi? Yatırılırsa ne gibi sonuçları olur? (işten atılma olur mu?) Sedat Pehlivanlı

CEVAP:

Sedat Bey;
Her iki işyerinde de fiilen çalışma olması halinde zaten işverenler tarafından söz konusu çalışma dolayısıyla SGK ya bildirim yapılması zorunludur.
Hem İş kanununa göre hem de SGK mevzuatına göre bir kişinin birden fazla işyerinde çalışmasında bir kısıntı bulunmamaktadır. Ancak çalıştığınız işyerleri ile yaptığınız sözleşmelerde başka iş yerinde çalışamayacağınıza dair bir madde varsa bu defa işverenler tarafından bu maddeye dayanarak iş akdiniz geçerli bir nedenle  fesih edilebilir.
Onun dışında birden fazla işyerinde çalışmak ve SGK ya bildirilmek aslında avantajlı bir durumdur.
Çünkü bir işyerinde ayda 30 günden daha az çalışmanız varsa diğer işyerindeki çalışmanızla aylık prim gününüzü 30 güne çıkarabilirsiniz. Bir işyerinde 30 gün çalışıyorsanız diğer işyerindeki çalışmanız gün hesabında dikkate alınmaz. Çünkü SGK mevzuatına göre her ay 30 gün olarak değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.
Ancak diğer işyerinden aldığınız ücret üst sınırı geçmemek şartıyla emeklilik maaşı hesabında dikkate alınır. Bu da emekli maaşınızın yükseleceği anlamına gelmektedir.

MUSTAFA KESKİN / 31.10.2016

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.