e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ YASASINDA UYGULAMA ERTELENDİ


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Ülkemizde son yıllarda çıkarılan en önemli yasalardan biri de  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu dur. Bu Yasa yürürlüğe girinceye kadar ülkemizde iş sağlığı ve iş güvenliği yükümlülükleri bir Tüzük le düzenlenmişti. İş Kazaları ve Meslek Hastalıklarının önlenmesi için büyük önem atfedilen Yasa yürürlüğe girdi ve uygulanmaya başlandı. Başta, uygulamada önemli belirsizlikler ve problemler yaşansa da ülkemiz bu konuda önemli başarılar ve kazanımlar elde etti. İnşallah zamanla iş kazaları ve meslek hastalıklarının azalmasıyla bu yasal düzenlemenin önemi istatistiklere de yansıyacaktır.

Konu önemli olduğundan ve  tüm işyerlerini kapsadığından uygulamaya topyekun geçilemedi. Çok tehlikeli ve Tehlikeli sınıfındaki işyerinde uygulama başlamakla birlikle Az Tehlikeli işyerinde bulunup ta çalışanı 50 den daha az olan işyerlerinde, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yada bu hizmetleri alma zorunluluğunun başlama tarihi 01 Temmuz 2016 tarihinden 01 Temmuz 2017 tarihine ertelendi.
Bu erteleme ile 50 den az çalışanı olan ve Az Tehlike sınıfında yer alan işyerleri için, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu 1 Temmuz 2017 tarihinde başlayacaktır.
Bu erteleme sadece 50 den az çalışanı olan ve Az Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine ilişkin olarak yapılmış olduğundan; 50 den fazla çalışanı olan Çok Tehlikeli, Tehlikeli yada Az Tehlikeli işyerleri ile  50 den az çalışanı olup Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü açısından herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Yine, İş yeri Hekimi ve İş Güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü dışında kalan risk analizi ve değerlendirmesi başta olmak üzere 6331 Sayılı Kanunla getirilmiş olan diğer yükümlükler açısından da herhangi bir erteleme söz konusu değildir. Çalışanı 50 den az olan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri, İşyeri Hekimi ve İş Güveliği Uzmanı çalıştırma dışında kalan yükümlülükleri yapmak zorundadır.

Bu yükümlülükleri yerine getirmeyenlere idari para cezası uygulaması yapılacaktır.

Uygulamayla ilgili genel bir hatırlatma yapacak olursak; 50’den fazla işçi çalıştıran işyerleri için işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü 01.01.2013 tarihinde başlamıştı. 50 den az işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ise 01.01.2014 tarihinden sonra işyeri hekimi ve İş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda kaldılar.  50 den az işçi çalıştıran az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için uygulamanın başlama tarihi ise 01.07.2017 ye ertelendi. 

SORU;

Üstadım Merhaba,

4/A lı çalışan kadın işçinin kocası işsiz. Kadın doğum yaptı. Çalışan kadın emzirme ödeneği alabilir mi? İyi çalışmalar.Ayhan KIVRAK

CEVAP;

Ayhan Bey;

Sigortalı kadının doğum yapması halinde kadın sigortalıya SGK mevzuatı kapsamında emzirme ödeneği verilir. Kocasının işsiz olup olmamasının bir önemi yoktur. Kocası çalışıyor olsaydı da kadın sigortalı emzirme ödeneği alabilecekti.

MUSTAFA KESKİN / 07.11.2016

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.