e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

SGK Ya Bilgi Verme Zorunluluğu ve Cezası


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

Ülkemizde kayıt dışılıkla mücadele bir çok koldan yapılmaya devam ediyor ve bu konuda yeterli olmasa da belirli bir mesafe kat edildi. SGK, bir taraftan denetimlerle kayıt dışılıkla mücadele ederken, bir taraftan da yasal düzenlemelerle hem kayıt dışılığı azaltmaya hem de denetim sürecinin etkinliğini arttırmaya çalışmaktadır. Bir taraftan da istihdamı teşvik yöntemleriyle kayıt dışılıkla mücadele yapmaya çalışmaktadır. En etkili yöntem istihdamı teşvik olsa da denetim ve denetimin etkinliğini arttıran düzenlemeler ve uygulamalarda kayıt dışı ile mücadelede kullanılması gereken önemli yöntemlerdir.

Bugün, kayıt dışılıkla mücadelede kullanılan, SGK  kurumuna ve  SGK denetmenlerine bilgi ve belge isteme yetkisi veren ve bu yetki çerçevesinde istenilen bilgi ve belgeleri vermeyenlere uygulanan yaptırımlarla ilgili bilgi vereceğim.

SGK tarafından, gerçek ve tüzel kişilerden, kişilerin sosyal güvenliğinin sağlanması, Kurumun alacaklarının takip ve tahsili ile ilgili istenecek her türlü bilgi ve belgeyi ibraz etmeleri istenilebilecektir. Gerçek ve tüzel kişiler istenilen bu bilgi ve belgeleri istenilen sürede vermek zorundadır. İstenilen bilgi ve belgeler, devletin güvenliği ve temel dış yararlarına karşı ağır sonuçlar doğuracak hâller ile özel hayat ve aile hayatının gizliliği ve savunma hakkına ilişkin hükümlere aykırı olmamalıdır. Bu halde istenilen bilgi ve belgeler verilmez. Ancak  özel kanunlardaki yasaklayıcı ve sınırlayıcı hükümler kapsamında gizli dahi olsa diğer bilgi ve belgeler istenilen süre içinde verilmek zorundadır.
Buna göre, yukarıda yazımız içinde belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen ister  kamu kuruluşları olsun isterse bankalar yada gerçek ve tüzel kişiler olsun bilgi ve belgeleri vermemeleri nedeniyle aylık asgari ücretin beş katı tutarında, geç verilmeleri halinde ise aylık asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası ile karşı karşıya kalacaklardır.

SGK tarafından istenilen bilgi ve belgelerin adi posta veya kargo ile gönderilmesi halinde bildirimlerin kurumun evrak kayıtlarına intikal tarihi bildirim tarihi olarak kabul edilmektedir. Taahhütlü, iadeli taahhütlü veya acele posta servisi yolu ile yapılan bildirimlerde ise bildirimin postaya verildiği tarih bildirim tarihi olarak kabul edilmektedir.
Bu itibarla sıradan vatandaş konumunda olunsa bile SGK tarafından istenilen bilgileri süresinde vermek  için SGK kurumuna gidilmesi, evrak isteniyor ise iadeli taahhütlü posta ile gönderilmesi önem arz etmektedir.

SORU; İyi günler. Ben 2011 yılından itibaren basit usulde pazarcılık yapıyorum. 2014 yılında Bağ-Kur umu sonlandırıp kamuda ihaleye verilmiş bir işte 4/a sözleşmeli olarak çalışıyorum. Vergi kaydımı ve oda kaydımı sonlandırmadım sonlandırmaya gerek olmadığını söylediler kardeşimi diğer çalışanlar olarak sigortasını ve vergisini ödüyorum ilerde bir problemle karşılaşır mıyım? Mesut Kunt 

CEVAP;

Mesut bey; Vergi mükellefi olan kişi Bağ_Kur (4/B) sigortalısı olması gerekmektedir. Ancak vergi mükellefliği devam ederken başka bir işverenin iş yerinde SSK(4/A) sigortalısı olarak çalışmaya başlarsa Bağ-Kur (4/B) sigortalılığı sona erer ve SSK(4/A) sigortalılığı başlar. Ne zaman ki SSK(4/A) sigortalılığı sona ererse SSK(4/A) lı olmadığı günler için Bağ-Kur(4/B) sigortalılığı devreye girer. Yapılan işlem doğru. İleride bir problemle karşılaşmazsınız.

MUSTAFA KESKİN / 28.11.2016

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.