e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

Prim Affı Yapılandırmasında Ödeme Takvimi Başladı


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

Prim affı ile ilgili yasal düzenleme Ağustos ayında çıkmıştı. 

  Aftan yararlanmak isteyen sigortalı ve işverenlerin Ekim sonuna kadar başvuruda bulunmaları gerekiyordu. Ancak başvuru süresi 25 Kasım a kadar uzatıldı ve başvurular bu tarihte sona erdi. SGK şuana kadar aftan yararlandırılan prim borçlarıyla ilgili bir açıklama yapmadı. Ancak beklenen sonucun alındığını tahmin ediyorum. Bundan önceki prim aflarında da, SGK tarafından beklenen  başvuru  miktarları hep tutturuldu. Çünkü İşveren ve sigortalılar ödeme niyetleri olmasa bile af için başvuruda bulunuyorlar. Özelliklede belediyeler bu şekilde davranarak başvuru yapıyorlar. Fakat iş, yapılandırılan primin ödemesine geldiğinde aynı iştahı göstermiyorlar.

Borcuna sadık işveren ve sigortalılar için prim yapılandırmaları bir fırsattır. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek gerekmektedir. Çünkü geleceğe bakan işverenler ve sosyal güvenlik haklarından yaralanmak durumunda kalan sigortalıların mutlaka borçlarından kurtulmaları yada yapılandırılan borçlarını aksatmadan ödemeleri gerekmektedir. Genel sağlık sigortası borcu olanlar için yapılandırma süresi hala devam etmektedir. Onlarında her an sağlık hizmeti alma ihtimallerini düşünerek yapılandırmaya başvurmaları gerektiğini hatırlatmak isterim.

Borcu olanların sosyal güvenlik haklarından yararlanabilmek için borçlarını yapılandırmaları bu anlamda geçilmesi gereken ilk eşikti. Şimdi daha önemli bir eşik yapılandırma başvurusu yapanları beklemektedir. Bu da peşin ödemelerini yada taksitlerini aksatmadan zamanında ödemeleridir. SGK prim borcu olanlardan borçlarını peşin ödemek isteyenlerin 02 Ocak 2017 tarihine kadar yapılandırdıktan  sonra geriye kalan borçlarını ödemeleri icap etmektedir. Taksitli ödeme seçeneğini seçenlerinde ilk taksitlerini yine 02 Ocak 2017 tarihine kadar ödemeleri gerekmektedir.

S ORU;

Mustafa Bey; Annemin  2011 yılının 3 ayında çalışmış olduğu işyeri çıkış vermemiş ve de bundan sonraki aylarda  da  3  farklı işyerleri tarafından primleri yatırılmış. Annem emekli oldu  1 yıl sonra maaşı durduruldu. 20011 yılının 3 ayı ve sonraki aylarda  kaç işyeri  yatırmışsa tamamı iptal edildi. Doğum borçlanması yapıp tekrar emekli ettik.  2 ay sonra tekrar maaşı kesildi.  Aynı aylarda  farklı işyerinin pirim yatırdığını tespit etmişler.  Tekrar doğum borçlanması yaptık.  Şuan bekliyoruz emekli olacak mı? Burada sorum geriye dönük maaşları SSK alacak mı tarafımızdan emekli müracaatına gittiğimizde sorumluluk taraflarında olduğundan araştırmaları derinden yapmadan emekli edip sonra iptal edip  geriye dönük maaş istemeleri haksızlık olur. Tagı Çeçe

CEVAP:

Sayın Tagı 
SGK mevzuatına göre maalesef sigortalı, çıkışı yapılmadan emeklilik müracaatı yapamıyor. Eğer annenizin de sigorta çıkışı yapılmadan emeklilik müracaatı varsa SGK emeklilik maaşı bağlanmış olsa bile bağlanan maaşı kesip yeniden çıkışla birlikte emeklilik maaşı talep yazısı isteyecektir. Yapılan işlem hakkaniyetli olmasa bile mevzuata uygundur.
Annenizin sigortası 3 farklı işyerinden yatıyorsa aylık çalışma günü 30 günü de aşmışsa örneğin her işyerinden ayrı ayrı 20 şer gün bildiriliyorsa aylık toplam çalışma günü 60 gün olacağından bu 60 günlük çalışmanın sadece 30 günü emeklilik hesabında dikkate alınacaktır. Hesap bu şekilde yapıldıktan sonra annenizin emeklilik için gerekli olan günü borçlanmalarla birlikte yeterli geliyorsa emekliliğinde bir problem olmaz.
Ancak bundan önceki süreçte hak etmeden emekli maaşı aldığı varsayılırsa şimdiye kadar ödenen maaşlar annenizden faizsiz olarak geri alınır.(Kurum hatası olduğu için) Yoksa faizi ile geri alınırdı.

Mustafa KESKİN - 05.12.2016 

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.