e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİM BORCUNDAN KURTULABİLİRSİNİZ


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Ülkemizde Genel Sağlık Sigortası uygulaması zorunlu olarak 2012 yılında başlamıştır. İlk yıllarda sancılı başlayan ve hala tam olarak uygulaması oturmayan Genel Sağlık Sigortası nedeniyle bir çok vatandaşımız mağduriyet yaşamaktadırlar. SGK tarafından, hiç bir sosyal güvencesi olmayan kişiler otomatik olarak Genel Sağlık Sigortalısı olarak tescil edilmiş bulunmaktadır. Genel Sağlık Sigortası borcu olan sigortalılara son çıkan af yasasında önemli haklar getirilmiştir. Getirilen bu hakları, Genel Sağlık Sigortalılarını  ikiye ayırarak özetlemekte yarar bulunmaktadır. Birinci sınıf Genel Sağlık Sigortalılar, re sen tescil edilmiş olup hiç gelir testine tabi olamamış olanlar, ikinci sınıfa girenlerde tescil edilmesinden sonra gelir testine tabi tutulanlardır. Bugün itibariyle her iki kategoride Genel Sağlık Sigortalısı olup ta prim borcu olanların borçlarını azaltmaları yada tamamen kurtulmaları mümkündür. Genel Sağlık Sigortası sistemi doğru bir sistem olup zamanla uygulamanın oturması beklenmektedir. Sistemin uygulamasının oturması için hem sigortalıların hem de SGK nın üzerine düşeni yapması gerekmektedir.

Bu anlamda SGK üzerine düşeni yaptı ve Genel Sağlık Sigortası borçları için af düzenlemesine gitti. Başvurular 31.01.2017 tarihinde sona erecek. Yapılan af düzenlemesi ile borcu azaltıp ödeyerek kurtulmak mümkün olduğu gibi borçtan tamamen kurtulmakta mümkün olabilecektir.

Genel Sağlık Sigortası tescili yapıldığı halde gelir testine hiç başvurmayan kişilerin, 02.01. 2017 tarihine kadar gelir testine başvurması durumunda, Genel Sağlık Sigortası borçları, yapılacak gelir testi sonucuna göre tescil başlangıç tarihinden itibaren tahakkuk ettirilecektir. Eğer bu kişilerin gelir testlerinin sonucunda aile içindeki fert başına düşen gelirleri, asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa daha önce tahakkuk ettirilen tüm Genel Sağlık Sigortası borçları silinecektir. Eğer gelir testi sonucunda tespit edilen prim miktarı daha önce gelir testine girmemesinden dolayı re sen tahakkuk ettirilen prim miktarından az çıkarsa bu defa tescil tarihinden itibaren gelir testine göre çıkan prim tahakkuk ettirilerek sigortalının Genel Sağlık Sigortası borcu azaltılacaktır.

Genel Sağlık Sigortası tescili yapılmış olup da gelir testine daha önce başvuran ve prim borçlarını ödeyemeyen sigortalılar 31.01.2017 tarihine kadar borçları ile ilgili yapılandırma talebinde bulunurlarsa Haziran/2016 ayından önceki prim borçlarını yeniden yapılandırarak, borçlarına uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammında kurtulabileceklerdir.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında tescil edildiği halde gelir testi yaptırmayanların öncelikle 02.01.2017 tarihine kadar  gelir testlerini yaptırmalarını, gelir testi yaptırıp ta prim borçlarını ödeyemeyenlerinde 31.01.2017 tarihine kadar  af kapsamında SGK ya prim yapılandırma başvurusunda bulunmalarını, bu fırsatı kaçırmamalarını tavsiye ediyorum.

MUSTAFA KESKİN - 20.12.2016

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.