Facebook'ta PaylasMustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

SGK PRİM AFFININ BOZULMA ŞARTLARI

 

 Prim aflarına ilkesel olarak karşı çıktığımız yönler olsa da, çıkarılan bu afların, borcuna sadık ancak çeşitli ekonomik nedenlerle ödeme güçlüğüne düşmüş işverenlerimiz ve sigortalılarımız tarafından borçtan kurtulmak adına iyi değerlendirilmesi ve devlet tarafından iyi niyetle uzatılan bu elin boş bırakılmaması gerektiğini düşünüyorum. Daha önceki yazılarımda borçtan kurtulmanın yada taksitlendirme yaptırmanın işverenlere ve sigortalılara hangi avantajları getirdiğinden bahsetmiştim. Bu yazımda tekrar bu konulara girmeden bu avantajlardan yararlanmak için prim affının bozulmaması için yapılması gerekenlere değineceğim.

Öncelikle prim affından yararlanmak için başvuruda bulunanlar, çıkan borçlarını hangi şartlarda ödeyeceklerini de kendileri belirlediler. Bir kısmı peşin ödeme seçeneğini seçerken bir kısmı da taksitli ödeme seçeneğini tercih etti. Peşin ödeme seçeneğini seçenlerin 02.01.2017 tarihine kadar borçlarını ödemeleri gerekiyordu. Ancak teknik bir problemden dolayı SGK son ödeme tarihini 09.01.2017 olarak yeniden belirlediğini açıklayarak  ödeme yapmak niyetinde olanlara yeni bir şans daha tanımış oldu. Peşin ödeme seçeneğini tercih edenler bu tarihe kadar ödemede bulunmazlarsa yapılandırmaları bozulacak ve borçları eski rakamlara yeniden dönecek, SGK tarafından icra işlemlerine başlanacak. Peşin ödeme başvurusunda bulunan borçluların ödemeleri gereken tutarlar için kısmi ödeme yapmaları halinde, ödedikleri tutar kadar yapılandırmadan yararlandırılacaklar.

Prim affından yararlanmak için başvuruda bulunarak taksitli ödeme seçeneğini seçenlerde ilk taksitlerini yine 09.01.2017 tarihine kadar ödemek zorunda bulunmaktadır. İlk taksitlerini bu tarihe kadar ödememeleri halinde yapılandırmaları bozulacaktır. Zira ilk defe bu yapılandırmada yapılandırmanın bozulmaması şartlarına ilk iki taksitin zamanında ve tam ödenmesi hali konmuştur.  Bunun için yapılandırmaya müracaat edenler için ilk iki taksit çok önem arz etmektedir. İlk iki taksitten sonraki taksitler için  her yapılandırmada olduğu gibi bu yapılandırmada da bir takvim yılında ikiden fazla taksiti ödemeyenlerin yapılandırmaları bozulacak ve borçları eski haline getirilecek hükmü konmuştur. Borcu olanlar bir takvim yılında altı taksit ödemesi yaptıklarından bunun üçünü süresinde ödememeleri halinde yapılandırmaları bozulmuş olacaktır. Yapılandırmada, süresinde ödeme yapılması esas alındığından süresi dışında ödeme yapılsa bile yapılandırmanın bozulmasına sebep olacaktır.

Yapılandırması bozulmayacak şekilde taksit ödemesini aksatanlar en son taksitin  ödeme tarihini takip eden 30 gün içerisinde ödemedikleri taksitleri de öderlerse yapılandırmaları bozulmayacaktır. En son taksitin son ödeme tarihini takip eden 30 günden sonra yapılacak bir ödemede yapılandırma geçersiz sayılacak ve borçlar tekrar başa dönecektir.

Yapılandırmaya müracaat edenler, yapılandırma sonucu çıkan geçmiş dönem borçlarının taksitleriyle birlikte bir de cari dönem borçlarını da süresinde ödemeleri gerekmektedir. Yapılandırma taksitlerinin tamamını süresinde ödeyip de bir takvim yılı içinde cari ay primlerinin iki tanesini süresinde ödemeyenlerin de yapılandırmaları bozulacaktır.

SORU;

Mustafa Bey merhaba,

SGK lı olarak çalıştığım yerde maaşım 2000TL.  Başka bir firmanın TÜBİTAK projesinde  görev alacağım ve bu işteki maaşımda 3000TL olacak. Ancak burada da SGK lı olarak çalışacakmışım. TÜBİTAK projesi işinde home office olarak çalışmam yeterli olmakta. 2 ayrı iş yerinde sigortalı olabilir miyim? Bu durum emekliliğime avantaj sağlar mı ?

 

CEVAP;

Murat Bey;

Çalıştığınız her iki iş yerinden de sigortalı olmanız gerekmektedir. Eğer birinci iş yerinden her ay 30 gün sigortalı bildiriliyorsanız emekliliğinizde prim günü açısından bir avantajınız olmamakla birlikte aldığınız ücretlerin toplamı üzerinden prim alındığından yüksek prim ödeyenlerin emeklilik maaşları da farklı olacağından, sürekli olması halinde emekli maaşı yönüyle size avantaj sağlayacaktır.

 

Mustafa KESKİN / 09.01.2017

 

 

MUHASEBE WEB - Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb@gmail.com

 
e-fatura