e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

GSS PRİM BORCU AFFINDA SON TARİH


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

SGK tarafından çıkarılan prim affında, diğer prim borçları için başvuru sona ermişken Genel Sağlık Sigortası(GSS) prim borçlarında af başvurusu bu ayın sonunda sona erecektir.

Genel Sağlık Sigortası borcu olan sigortalılar borçlarının azalmasını  yada borçlarından kurtulmak istiyorlarsa mutlaka  yapılandırma başvurularını  31.01.2017 tarihine kadar SGK ya yapmaları gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortası tescili yapılmış olup da gelir testine daha önce başvuran ve prim borçlarını ödeyemeyen sigortalılar 31.01.2017 tarihine kadar borçları ile ilgili yapılandırma talebinde bulunurlarsa Haziran/2016 ayından önceki prim borçlarını yeniden yapılandırarak, borçlarına uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammında kurtulabileceklerdir. 


GSS prim borçlarını süresi içinde yani 31.01.2017 tarihine kadar yapılandırmak için SGK ya başvuranlar yapılandırdıkları prim borcunu,  peşin ödeme seçeneğini seçmişlerse yapılandırılan borçlarının tamamını yada taksitli ödeme seçeneğini seçmişlerse de bu defa ilk taksitlerini 28.02.2017 tarihine kadar ödemeleri gerekmekteydi ancak yapılandırma taksitleri dörder ay ertelendiği için ilk taksitleri ile peşin ödemeyi 30.06.2017 tarihine  kadar yapmaları halinde yapılandırmaları bozulmayacaktır.  

GSS prim borcundan SGK nın tamamen vazgeçmesi mümkün değildir. Uygulanan sistem isteğe bırakmaksızın tüm vatandaşlarımızın GSS kapsamına alınmasını zorunlu kılmaktadır. Bu sistemden geri dönmekte mümkün görülmemektedir. Bunun için borcu olan sigortalılarımız bugün için sağlık hizmetlerine gerek duymadıkları için borçlu olmalarından dolayı bir mağduriyet yaşamıyor olsalar bile bir gün sağlık hizmeti almak zorunda kaldıklarında bu borçlarla en zor zamanlarında karşı karşıya kalıp borçlarını ödemek zorunda kalacaklardır. O gün gelmeden şimdiden Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını yapılandırarak bu borçlardan kurtulmalarında ve cari prim borçlarını da zamanında ödemelerinde yarar bulunmaktadır.

Genel sağlık Sigortası borcu olup  31.01.2017 tarihine kadar yapılandırma müracaatında bulunup ta ilk taksitini ödeyenler yada peşin ödeme seçeneğini seçip de borçlarının tamamını ödeyen sigortalılar GSS kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir. Bunun yanında sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam etmeleri için cari prim borçlarını da ödemeleri gerekmektedir.

SORU;
Mustafa Bey; 
Sorum şu; 19 yıllık öğretmenim  kalan yıllarımı dışarıdan ödeyerek emekli olmak istiyorum. Böyle bir hakkım olduğunu yazınız da okudum. Bunun için mutlaka bir mazeret bildirmek gerekir mi? Okulumuzdaki  memur böyle bir hakkım olmadığını söyledi. Ayrıca ayda ne kadar ödemem gerek. Cevap bekliyorum Teşekkürler. Saygılar. Serap Serap 

CEVAP: 
Serap Hanım;
Devlet memuru olarak mı yoksa özel sektörde mi öğretmenlik yaptığınızı sorunuzda belirtmemişsiniz.
Eğer devlet memuru olarak halan öğretmenlik yapıyorsanız 10 yıldan fazla sigortalılığınız olduğundan, istifa ettikten sonraki 6 ay içinde müracaat etmeniz halinde Emekli Sandığına (4/C) isteğe bağlı prim yatırarak öğretmen gibi emekli olabilirsiniz. Tahminen 1000 TL gibi bir primi her ay SGK ya yatırmanız gerekmektedir. 20 yılı doldurduktan sonra prim yatırmayı bırakıp yaşınızı bekleyebilirsiniz. Bu arada da evli iseniz eşinizden sağlık hizmetlerini alabilirsiniz.
 Öğretmen olarak emekli olmak istemiyorsanız aşağıda açıklayacağım özel sektör çalışanı olarak isteğe bağlı sigorta hakkından da yararlanabilirsiniz. Bu defa emekli maaşınız biraz düşebilir.
Özel sektörde öğretmen olarak çalışıyorsanız bu defa SSK(4/A) sigortalısı olarak isteğe bağlı prim ödeme hakkınız bulunmaktadır. Ancak bu durumda ödeyeceğiniz isteğe bağlı primi BAĞ-KUR(4/B) statüsünde sayılacağından dikkatli olmakta yarar bulunmaktadır. Bu şartlardaki isteğe bağlılar ise bildirimde bulunacakları  asgari ücret ile asgari ücretin 7.5 katı arasındaki bir gelir üzerinden prim öderler. Bildirdikleri gelirin %32 sini prim olarak SGK ya öderler.

Mustafa Keskin
06.02.2017

 

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.