e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİM MİKTARI DÜŞÜRÜLDÜ


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

Ülkemizde Genel Sağlık Sigortası(GSS) uygulaması 2012 yılında başladı. Tüm vatandaşlarımızı Genel Sağlık sigortası şemsiyesi altına alan bu sistem, bir kaç problemi göz ardı edersek halen başarılı, dünyaya da örnek olacak bir şekilde uygulamaya devam ediyor. Eski Türkiye de sağlık alanında yaşanan; hastanede rehin alınmalar, devlet hastanelerine mahkum bir şekilde sabahın erken saatlerinden itibaren saatlerce sıra beklemeler, ilaç almak için verilen yoğun mücadeleler, sağlık hizmeti almak için öncelikle devlet memuru doktorun özel muayenehanesinden geçmeler, bıçak parası vermeden ameliyat olamamalar gibi problemler artık Genel Sağlık Sigortası sayesinde ülkemizde yaşanmıyor.

Sistemin aksayan en önemli yanı prim tahsilat tarafı idi. Tüm vatandaşlarımız sisteme dahil olmakla birlikte herkesin öncelikle gelir testinden geçmesi gerekmekteydi. Temel ve birinci basamak olan gelir testine vatandaşlar ilgi göstermedi. Gelir testinden geçenlerin büyük bir kısmı hiç prim ödemeden Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınırken gelir testi yaptırmayanlar yüksek prim ödemekle karşı karşıya kaldılar. Çıkan borçlarını da ödemedikleri için GSS kapsamında sağlık hizmeti alamadılar. Bu da sistemin tam anlamıyla uygulanamamasına neden oldu. Zira sistem her vatandaşın insan onuruna yakışır bir şekilde sağlık hizmetine ulaşması mantığı üzerine kurulmuştu. GSS tescillerinin sistem tarafından otomatik yapılması ve yüksek prim borçları tahakkuk ettirilmesi de vatandaşların gelir testine gitmelerini sağlayamamış ve bazı vatandaşlarımız çıkan yüksek prim borçlarından dolayı sağlık hizmetlerine ulaşmakta zorluklar yaşamışlardır. Bunun üzerine SGK  yeni bir çözüm üzerinde çalışarak GSS uygulamasında benimsenen, çok kademeli prim uygulamasından tek prim uygulamasına geçiş sağlayan yasal düzenlemenin hayata geçmesini sağladı. Yeni uygulama 01.04.2017 tarihinde başlayacak.

Yasalaşarak yürürlüğe giren yeni uygulama bu neviden yaşanan problemi de ortadan kaldıracak. Yeni uygulamaya göre vatandaşlarımızın  gelir testine tabi tutulmalarına devam edilecektir. Gelir testi sonucu aile içindeki fert başına düşen geliri asgari ücretin üçte birinden az olan kişiler ve bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri Genel Sağlık Sigortası kapsamında sayılacak ve prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecekler. Gelir testine girmeyen yada girip de aile içindeki fert başına düşen geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olanların tamamı aylık asgari ücretin %3 ü oranında genel sağlık sigortası primi ödemek şartıyla sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir. Bu da sadece prim ödemek zorunda olanlar için bu yıl için 53 TL ye denk gelmektedir. Aile reisi ayda 53 TL ödeyerek bakmakla yükümlü olduğu kişilerle birlikte sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı davranarak en kısa zamanda gelir testi yaptırmalarını ve prim ödemeleri gerekiyorsa da ay be ay aksatmadan GSS primlerini ödemelerini tavsiye ediyorum. Haftaya bu konuya devam edip, GSS prim borçlarından nasıl kurtuluru anlatmaya çalışacağım.

SORU;
Merhaba, Mustafa Bey;
Ben geçen sene üniversiteyi kazanamadım. Gelir testi de yaptırmadım. Ama bu sene üniversiteyi kazandım. Kaydımı da yaptırdım. Gelir testi yapmama gerek var mi? Doğuhan TUNÇ
CEVAP:
Doğuhan bey;
Geçen sene okulu bitirdikten sonra bu sene üniversite kaydı yaptırıncaya kadar geçen sürede 18 yaşından da büyükseniz 10.02.2016 tarihinden yapılan yasal düzenlemeyle birlikte 20 yaşına kadar gelir testi yaptırmanız gerekmeyecek olup, anne ve babanız üzerinden GSS kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edeceksiniz.
Üniversiteye kayıt yaptırdığınız tarihten sonra sizin adınıza genel sağlık sigortası borcu çıkmaz. Bunun için üniversitede okuduğunuza dair belgeyi SGK ya vermeniz gerekmektedir. Bu belgeyi vermeniz halinde aynı zamanda sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeniz için gerekli olan sağlık aktivasyonunuzda yapılır. Anne yada babanız üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edebilirsiniz.

27.03.2017

 

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.