e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

GSS Prim Borcundan Kurtulmak İçin Yeni Bir Fırsat


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

Ülkemizde 2012 yılında hayata geçirilen Genel Sağlık Sigortası(GSS) uygulaması, dört kademeden oluşmaktaydı. Birinci kademe, aile içindeki fert başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması haliydi ve bu kapsama girenlerden hiç bir prim alınmadan daha doğrusu primleri devlet tarafından karşılanmak suretiyle  sağlık hizmetlerinden yaralandırılması sağlanmaktaydı. Bu uygulama yeni düzenleme ile devam edecek. Prim ödemeden sağlık hizmeti almak isteyenlerin, eğer daha önce  gelir testi yaptırmamışlarsa mutlaka bulundukları ilçe kaymakamlıklarındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Daha önce gelir testi yaptırmayan yada gelir testi yaptırdığı halde aile içindeki fert başına düşen geliri asgari ücretin üçte birinden fazla çıkanların, yaptıracakları yeni gelir testi sonucunda eğer fert başına düşen gelirleri asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa tüm borçları silinecek ve genel sağlık sigortalısı ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler GSS kapsamında sağlık hizmeti almaya başlayacaklardır.

Prim ödeyerek genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmeti alması gereken ikinci, üçüncü ve dördüncü kademedeki kişiler, gelir testi yaptırmamaları durumu ve gelir testi sonucunda çıkan gelir eşiklerine göre aylık 59 TL, 177 TL ve 355 TL prim ödeyerek genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmeti alabilmekteydi. Yapılan son değişiklik ile primli son üç kademe ortadan kaldırılarak tek kademe esasına geçildi. Yeni uygulamaya göre gelir testi yaptırmayanlar ile gelir testi yaptırıp ta fert başına düşen gelirleri asgari ücretin üçte birinden fazla olanlar asgari ücretin %3 ü kadar (bugün itibariyle 53 TL) genel sağlık sigortası primi ödemek şartıyla sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.

Değerli okuyucularım eğer hiç bir sosyal güvenceniz yoksa mutlaka genel sağlık sigortası kapsamında tesciliniz yapılmış demektir. Genel sağlık sigortası tescilini kendiniz yaptırmamış olsanız bile SGK sistemi sizin GSS tescilinizi otomatik olarak yaptı. Gelir testi yaptırmadığınız içinde yüksek miktarda genel sağlık sigortası primi tahakkuku yaparak size GSS prim borcu çıkarmış olmalı. Yeni düzenleme ile yüksek miktar da tahakkuk ettirilen prim borçlarınız tekrardan hesaplanacak ve aylık 53 TL borç tahakkuku yapılarak borcunuz güncellenerek azaltılacak. Güncellenerek bulunan yeni borca faiz uygulaması yapılmadan 01.05.2017- 01.05.2018 tarihleri arasında peşin yada taksitler halinde  ödeme imkanı da sunuldu. Güncellendikten sonra arta kalan GSS prim borcunu 01.05.2017-01.05.2018  tarihleri arasında ödememeniz halinde hem faiz yükünün altına gireceksiniz hem de genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanamayacaksınız.

GSS prim borcu olan okuyucularımıza,  01.04.2017  tarihine kadar gelir testi yaptırmaya ve yeni uygulamaya göre borçta indirim işlemi yaptırıldıktan sonra geriye doğru borcun çıkması halinde de çıkan borcun mutlaka 01.05.2018 tarihine kadar ödemesi gerektiğini hatırlatmak isterim.

SORU;

Mustafa Bey merhaba,
Ben makine mühendisi olarak özel sektörde çalışıyorum. Çalıştığım firmada maaş anlaşması brüt maaş üzerinden olduğundan yeni vergi dilimine girdikçe maaşımız düşüyor. Ve her ay bize ne kadar net maaş verdiklerinin dokümanını veriyorlar.Çalıştığım firmadaki iş sözleşmeme göre başka bir firmada sigortalı çalışamam. Ancak mühendis olduğum için devlet bize şantiye şefliği yapma hakkı da veriyor. Günümüz şartlarında ev geçindirmek iyice zorlaşıyor ve şantiye şefliğinde firmaların en az ayda 1 gün prim yatırması lazım.
Sorum şu; resmi olarak şantiye şefliği yaparsam bana ayda yatan 1 günlük SGK bildirimini firmam görebilir mi?  İşimi riske atmadan ek iş yapılabilir miyim? Her hangi bir firma yada kişi bana yatan aylık SGK bildirimlerini görebilir mi?
Çok teşekkür ederim. Saygılarımla. Ahmet Karaca

CEVAP:

Ahmet Bey;

SGK mevzuatına göre aynı anda birden fazla işyerinde çalışmak mümkündür.
Aynı ay içinde çalıştığınız farklı işyerlerinden SGK' ya ayrı ayrı bildirim yapılır ve sizin kütüğünüze işlenir. Farklı işyerlerinde çalışmanızda SGK ve İş Kanunu açısından bir sakınca bulunmamakla birlikte işverenle yaptığınız iş sözleşmesinde başka işyerinde çalışamaz hükmü olduğundan işveren bu hükmü ileri sürerek  iş akdinizi feshedebilir. Başka işyerlerinde çalıştığınızı işvereninizin bilmesi mümkün gözükmemektedir. Şüphelenirse sizden SGK' dan hizmet bilgilerinizi getirmenizi isteyebilir.
 

MUSTAFA KESKİN

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.