e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Emre KARAOĞLU

Ertelenen Sigorta Primlerinin Muhasebe Kayıtları ve 2016-2017 Kurumlar Vergisi Beyanlarında Dikkat E


Emre KARAOĞLU

Ertelenen Sigorta Primlerinin Muhasebe Kayıtları ve 2016-2017 Kurumlar Vergisi Beyanlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

18 Ocak 2017 Tarihinde TBMM’de kabul edilen 6770 Sayılı Torba Kanun ile 4/a sigortalısı çalıştıran özel sektör işverenlerinin kanunda belirtilen şartları taşımaları halinde 2016/Aralık, 2017/Ocak ve 2017/Şubat dönemi primlerinin sırasıyla 2017/Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ödenmesi için prim erteleme işlemlerini birçok müşterilerimiz için yaptık. 
 

Vadesi ertelenen sigorta primlerinin ödendiği dönemde giderleştirilmesi gerektiğini açıklayan Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı’nın 11.04.2017 tarihli 18008620-125[2017-721-1]-16071 sayılı vermiş olduğu özelge ile mesleki gündemimizde manşete oturan bu konunun çözüme kavuşturulması için her ne kadar TÜRMOB nezdinde girişimler yapılmış olsa da, hali hazırdaki mevzuat hükümleri özelgeyi destekler nitelikte olunca bizleri bu durum karşısında kurumlar vergisi beyanı yaparken düşündürmeye başladı.

Gelir vergisi mükellefi olup da ertelemeden yararlanan mükelleflerin birçoğu ertelenen prim tutarlarını giderleştirip, karşılığında kanunen kabul edilmeyen gider göstermediğinden hatalı işlem yapmış oldu. Artık ileride bir denetim elemanının eleştirisi gelir mi diye beklemeye koyuldu birçok meslek mensubu. Tabi işini sağlama alıp KKEG yazanlar da yok değil…

Hal böyle iken bari kurumlar vergisini beyan etmeden, en azından durumu kurumlar vergisi mükelleflerimizi kurtaralım diyerek, bu olayın ve bize yansımasının doğru şekilde olması için bu makaleyi kaleme aldım.

Kurumlar vergisi mükellefleri ertelenen prim tutarları için hangi kayıtları yapmalıdır? Kurumlar vergisi beyan edilirken beyannamede hem 2016, hem de 2017’de yapılması gerekenler nelerdir? İşte bu soruların cevabını aşağıda sizlere teker teker açıklayacağım.

2016/Aralık ayı primlerini erteleyen kurumlar vergisi mükelleflerinin 31.12.2016 tarihinde yapmaları gereken kayıt;

Bu kayda istinaden 2016 yılı kurumlar vergisi beyannamesinde KKEG tablosuna aşağıdaki eklemeyi yapmayı unutmayalım;

Ertelenen 2016/Aralık ayı primi ödendiğinde 2017 yılında yapılacak kayıtlar;

2016 Yılında KKEG olarak matraha eklediğimiz ertelenen prim tutarlarını 2017 yılında ödediğimizden, 2017 yılı matrahımızdan indirebilmek için kurumlar vergisi beyannamesinde aşağıdaki bilgiyi girmeyi unutmayalım;

Böylelikle kurumlar vergisi beyan süresi geçmeden ertelenen prim tutarlarının 2016-2017 yıllarındaki muhasebe kayıtları ve beyannamelere etkilerini kısaca sizlerle paylaşmış oldum.

Bu makalenin oluşmasında istişare ve yol gösterici tutumlarından dolayı Nusret Kurdoğlu hocamıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Haftanın Sözü; “Terziye dinlen demişler, ayağa kalkmış. Rahat görünen öyle işler vardır ki, onunla uğraşanların dinlenmesi, kimileri için yorucu olan davranışlarla olur.”

Emre Karaoğlu 
Muhasebe ve İnsan Kaynakları Uzmanı & Aday Mali Müşavir 18.04.2017

Kaynak: muhasebeweb.com

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.