Mehmet Güngör SMMM

Genel Yönetim Giderleri Hesabının İşleyişinde Özellikli Durumlar


Mehmet Güngör SMMM

Bu makalemde, en çok kullanılan gider hesaplarının başında gelen 770 Genel Yönetim Giderleri hesabının işleyişi ve dikkat edilmesi gereken konulara değineceğim.

 İşletmenin sevk-idare edilmesinde, yönetimsel kararların alınmasında, hukuki ve personel işlerinin takip edilmesinde vb. fonksiyonel işlerin yürütülmesinde katlanılan giderler 770 Genel Yönetim Giderleri hesabında takip edilmektedir.

Bu hesap işleyiş açısından borç olarak çalışmakta, düzeltmeler ise alacak olarak takip edilmektedir.

Hesabın incelemesinde dikkat edilmesi gereken şunlardır;

Personel tazminatları takip edilirken, kıdem tazminatı tavanının (01.07.2018 - 31.12.2018 =  5.434,42 TL ) aşılıp aşılmadığına dikkat edilmelidir. Kıdem tazminatı karşılıklarının KKEG olarak dikkate alınması gerekmektedir.

Yurtdışı seyahat giderlerinde harcırah yöntemi uygulanıyorsa vergiden istisna sınırın aşılıp aşılmadığına dikkat edilmelidir. Aşan kısmın ücret olarak vergilendirilmiş olması gerekmektedir.

Bu hesapta takip edilen giderlerin üretimle ilgisinin olmamasına dikkat edilmelidir.

Personele ödenen ve devlet tarafından verilen tutarı aşan çocuk zamlarının gelir vergisi tevkifatına tabi tutulması gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ilişkin primlerin gider yazılmasında ki esas; primlerin ödenmiş olmasıdır. Gider olarak yazılan işçi primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.

Personele dönem içinde verilen ödünç paralar sebebiyle alınan makbuz vb. evraklar damga vergisine tabi tutulmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Dönem sonlarında 770 Genel Yönetim Giderleri Hesabı, 771 Genel Yönetim Giderleri Yansıtma Hesabı ile karşılaştırılarak kapatılmaktadır.

İlgiyle okuyan, dönüş sağlayan herkese teşekkürler…
Kaynak VDK Rehberi

MEHMET GÜNGÖR  
S.M. MALİ MÜŞAVİR
GİRESUN SMMMO
www.mehmetgungor.com

Kaynak: www.muhasebeweb.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.