Facebook'ta PaylasMehmet Güngör SMMM

Genel Yönetim Giderleri Hesabının İşleyişinde Özellikli Durumlar

 

Bu makalemde, en çok kullanılan gider hesaplarının başında gelen 770 Genel Yönetim Giderleri hesabının işleyişi ve dikkat edilmesi gereken konulara değineceğim.

 İşletmenin sevk-idare edilmesinde, yönetimsel kararların alınmasında, hukuki ve personel işlerinin takip edilmesinde vb. fonksiyonel işlerin yürütülmesinde katlanılan giderler 770 Genel Yönetim Giderleri hesabında takip edilmektedir.

Bu hesap işleyiş açısından borç olarak çalışmakta, düzeltmeler ise alacak olarak takip edilmektedir.

Hesabın incelemesinde dikkat edilmesi gereken şunlardır;

Personel tazminatları takip edilirken, kıdem tazminatı tavanının (01.07.2018 - 31.12.2018 =  5.434,42 TL ) aşılıp aşılmadığına dikkat edilmelidir. Kıdem tazminatı karşılıklarının KKEG olarak dikkate alınması gerekmektedir.

Yurtdışı seyahat giderlerinde harcırah yöntemi uygulanıyorsa vergiden istisna sınırın aşılıp aşılmadığına dikkat edilmelidir. Aşan kısmın ücret olarak vergilendirilmiş olması gerekmektedir.

Bu hesapta takip edilen giderlerin üretimle ilgisinin olmamasına dikkat edilmelidir.

Personele ödenen ve devlet tarafından verilen tutarı aşan çocuk zamlarının gelir vergisi tevkifatına tabi tutulması gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ilişkin primlerin gider yazılmasında ki esas; primlerin ödenmiş olmasıdır. Gider olarak yazılan işçi primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.

Personele dönem içinde verilen ödünç paralar sebebiyle alınan makbuz vb. evraklar damga vergisine tabi tutulmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Dönem sonlarında 770 Genel Yönetim Giderleri Hesabı, 771 Genel Yönetim Giderleri Yansıtma Hesabı ile karşılaştırılarak kapatılmaktadır.

İlgiyle okuyan, dönüş sağlayan herkese teşekkürler…
Kaynak VDK Rehberi

MEHMET GÜNGÖR  
S.M. MALİ MÜŞAVİR
GİRESUN SMMMO
www.mehmetgungor.com

Kaynak: www.muhasebeweb.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

 

 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !
MUHASEBE WEB - Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb@gmail.com