e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Muhammet ASA (SGK Müfettişi)

Üniversite Öğrencilerine İŞKUR’dan İş İmkanı!


Muhammet ASA (SGK Müfettişi)

Bilindiği üzere Toplum Yararına Programlarda (TYP) uygulanacak alanlar ile katılanlara ilişkin şartlar,12.03.2013 tarih 28585 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği’nde yer almakta ve Programla,işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde toplum yararına bir iş ya da hizmetin (çevre temizliği, ağaçlandırma vs) gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarının gerçekleştirilmesi ve bunlara geçici gelir desteği sağlaması amaçlanmaktadır. Bu programlardan daha önce üniversite öğrencilerinin yararlanması mümkün değildi ancak, geçtiğimiz günlerde Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği’ne ek madde eklenerek İŞKUR’un Toplum Yararına Programlarından, Üniversite Öğrencilerine de faydalanma imkânı getirildi. 

Üniversite Öğrencilerine aşağıdaki alanlarda TYP uygulanacak!

16.11.2018 tarihli Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme kapsamında, Yükseköğretim Kanunu kapsamındaki yükseköğretim öğrencileri (açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç), Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında, toplumsal faydanın yüksek olduğu;

• Doğanın korunması,

• Kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması,

• Kütüphanelerin bakımı ve düzeni,

• Kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi,

alanlarında en fazla üç ay süreyle bu programlardan yararlanabilecektir. Programın uygulama süresi içerisinde, dersleri devam eden veya zorunlu staj yapmakta olan öğrenciler ise yararlanamayacaktır. 

5 güne kadar ücretsiz izin verilecek!

Katılımcı öğrencilerin TYP’ye katılımı zorunludur. Yükleniciye ve İŞKUR’a bilgi vermek ve İŞKUR ya da yükleniciden onay almak şartıyla beş güne kadar ücretsiz izin kullanılabilecek ve sağlık sorunları, evlenme, doğum ve birinci derece yakınlarının vefatı ve benzeri durumlar da bu izin kapsamında değerlendirilecektir. Uygulama, haftada üç gün olmak üzere günlük sekiz saat olarak gerçekleştirilecektir. 

Günlük asgari ücret üzerinden ödeme yapılacak!

Her bir katılımcı öğrenciye yapılacak ödeme, günlük asgari ücret miktarının katılım sağlanan gün sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktardan oluşacak ve hafta tatili günleri ve herhangi bir sebeple katılım sağlanmayan günler için herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.

Muhammet ASA 
SGK Müfettişi

asa.trt@gmail.com

Kaynak: www.muhasebeweb.com
 

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.