e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

ÇALIŞMA HAYATINDA YENİ YILDA DEĞİŞENLER


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Değerli okuyucularım öncelikle sizin  yeni yılınızı kutluyorum.Yeni yılın size ailenize huzur, mutluluk ve sağlık getirmesini diliyorum. Yeni yılda ülkemizde huzur ve barış ortamının olmasını istiyorum. Aslında her yeni yılda söylenecekler dilekler aşağı yukarı hep aynıdır. Bende geleneği bozmadan yeni yıl başlarken yeni yılın bizlere Sosyal Güvenlik alanında neler getirdiğini yazmaya çalışacağım. İster istemez her yılbaşı yazısı bir önceki yılbaşı yazılarından alıntılar içerecektir. Bende öyle yaparak bir önceki yıl başında paylaştığım konularda değişen rakamsal verileri yenileyerek yazımı oluşturacağım.

Her yeni yıl bir umut demek. Bir önceki yılda yaşadığımız aksiliklerin ve olumsuzlukların yeni yılda yaşanmaması ve yeni yılın geçmiş yıldan daha iyi geçmesi konusunda arkadaşlarımıza dostlarımıza temenni ve dileklerde bulunuruz. Yani hayata yeni ve beyaz bir sayfa açarız. Bu Umut' u sembolize eder. Çoğu zaman  yılın değişmesi ile aslında hayatta hiç bir şeyin değişmediğini günün ilk ışıklarıyla hemen anlarız. Aslında hayatımızda değişiklik olmayacağını hepimiz biliriz. Ancak değişmesini dileriz. Gerçekte yeni yılın takvim değişikliğinden ibaret olduğunu, yılın birinci gününde televizyonlardaki haber spikerlerinin vergi artış oranlarını açıklamalarından hemen anlarız. O gün televizyon haber bültenlerine yansıyan en önemli konu vergi ve harçlardaki artışlar ile gece eğlenceden eve dönenlerin direksiyon başlarında alkollü yakalanmalarıdır. Birde 2013 yılının önemli olayları medyada konu edilir. Bu gün de size bu geleneği bozmamak adına çalışma hayatı ile ilgili yeni yılın başında, yükümlülük ve haklarımızı etkileyen rakam değişikliklerinden bahsedeceğim.

ASGARİ ÜCRET;

Asgari ücret tespit komisyonu, her yılın son günlerinde toplanıyor ve toplumumuzun çoğunu ilgilendiren asgari ücreti belirliyor. Bu yılda değişen bir şey olmadı yine komisyon toplandı. Yine asgari ücrette belli  oranda artış yaptı. Yılın ilk yarısı için asgari ücret %5, ikinci altı ay için ise %6 artış yapıldı. Komisyon asgari ücreti 16 yaşından küçükler ve 16 yaşından büyükler için ayrı ayrı belirliyordu. Ancak bu yıl bir değişiklik yaparak bu ayrımı ortadan kaldırdı. Yani bundan sonra işverenlerimiz dikkat etsinler 16 yaşından küçükler için belirlenmiş bir asgari ücret uygulaması olmayacak.  Asgari ücret ilk altı ay ve ikinci altı ay için belirlendiğinden yeni yılda ilk altı ay için asgari ücret brüt  1.071 TL , net  846  TL olarak belirlendi. İkinci altı ay için ise brüt  1.134 TL, net  891 TL olarak belirlendi.

PRİM MATRAHLARI;

Asgari ücret yeniden  belirlenince, asgari ücrete endeksli olan prim matrahları da yeniden belirlenmiş oldu. Hem işveren hem de sigortalı üzerindeki prim yükü asgari ücret artışı oranı kadar artmış oldu. Çalışanlar için asgari ücretteki değişiklik oranı kadar prim miktarlarında artış olurken, isteğe bağlı prim ödeyenler için, genel sağlık sigortası primi ödeyenler ve diğer prim ödeyenler içinde prim miktarlarında artış meydana geldi. Genel sağlık sigortalısı olanlarda artık aile içinde fert başına düşen aylık  gelirleri eğer 357 TL' nin üzerinde ise genel sağlık sigortası primi ödemek zorunda kalacaklar.

AYLIK  VE GELİR ARTIŞLARI;

SGK' dan malullük, yaşlılık ve ölüm aylığı ile gelir alanların  gelir ve aylıklarında asgari ücrete bağlı olmasa da her yılın Ocak ve Temmuz aylarından geçerli olmak üzere TUİK tarafından açıklanan en son temel yılı tüketici fiyat endeksindeki değişim  oranı kadar  artış meydana gelecektir. Bu yıl, Ocak ayında da bu artış tüm aylık ve gelirlere yansıtılacaktır.

ÖDENEK ARTIŞLARI;

Ödenek, SGK tarafından raporlu olanlara iş yapamadıkları zamanlarda ve doğum halinde kadın sigortalının çalışamadığı zamanlarda ödenmektedir. Sigortalıların  raporlu iken alacakları ödeneklerin hesabı, sigorta primine esas kazançları dikkate alınarak yapılmaktadır. Sigorta primine esas kazanç, asgari ücrete bağlı olarak arttığı için sigortalılara yapılacak ödenekte artacaktır.

İDARİ PARA CEZALARINDA ARTIŞ;

Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamalarında tüm idari para cezaları 16 yaşından büyük işçiler için belirlenen asgari ücretin brütüne endekslenmiştir. Bu itibarla da 1 Ocak tarihinden itibaren otomatikman, uygulanacak idari para cezaları da artmış bulunmaktadır. İşyeri bildirgesi, sigortalı işe giriş bildirgesi, aylık prim ve hizmet bildirgesi, v.b için verilen diğer cezaların tamamı asgari ücret artış oranı kadar artmış bulunmaktadır.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETİ ZORUNLU HALE GELDİ;

İşçi Sağlığı ve Güvenliği Yasası 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe girmişti. Aslında yasa tüm hükümleriyle hala yürürlükte. Sadece işçi sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğunun başlangıç süresi, elliden az işçi çalıştıran işyerleri için ötelenmişti. Elliden fazla işçi çalıştıran işyerleri bakımından yasa hükümlerinin tamamı, mer'i olarak uygulanmaktaydı.

 Bu ötelenmede de sona gelindi ve elliden az işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri 01.01.2014 tarihinden itibaren işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorundadırlar . Ellinin altında işçi çalıştıran, tehlikeli yada çok tehlikeli kapsamda faaliyette bulunan işverenler eğer işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmazlarsa yada hizmeti almazlarsa önemli cezalarla karşı karşıya kalacaklardır. Konunun önemine binaen tekrardan hatırlatmış olalım.

SORU;  

Merhaba Mustafa bey;                                                                                                    Bir konu hakkında internette araştırma yaparken sizin yazınızı okudum. Bir  sorum vardı. Eğer yardımcı olursanız sevinirim. Ben şahsi şirket sahibiyim ve  şirketim şu an faaliyet göstermektedir. Ancak masraflarım çok olduğu için başka işte de çalışmak istiyorum. Peki ben iki işi aynı anda yürütebilir miyim? Cevap yazarsanız sevinirim. Teşekkürler

CEVAP:

 Abdul Rahman Bey;
Kendinize ait şahıs işyerinizi işletirken aynı zamanda başka bir işverene ait işyerinde çalışabilirsiniz. Bu çalışmadan dolayı işveren sizi sigortalı olarak SGK' ya bildirmek zorundadır. SGK Kanununa göre geçerli sigortalılık işvereniniz tarafından bildirilen sigortalılık olduğundan, siz kendi işyerinizi işletmekten dolayı SGK' ya prim ödemezsiniz. Kendi işyerinizi çalıştırmaktan dolayı sigortalı olmak istiyorsanız sadece kısa vadeli sigorta kolları yönünden sigortalı olmak istediğinize dair dilekçe vermeniz halinde sigortalı olabilirsiniz. Bu da kendi işyerinizde iş kazası ve meslek hastalığı olayıyla karşı karşıya kalmanız halinde işinize yarayacaktır.

Mustafa Keskin

Posta Gazetesi
 Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.