e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Hikmet Yıldırım KILINÇARSLAN - SMMM

SERMAYEYİ YANLIŞ BEYAN EDERSEK NE OLUR SONUÇLARI NELER DOĞURUR...


Hikmet Yıldırım KILINÇARSLAN - SMMM

 Merhabalar çok saygıdeğer meslektaşlarım hepimizin alt temeli aslında çoğumuz  büroculuktan  eski üstatların bizlere vermiş olduğu bilgiler neticesinde mesleğimizi sürdürmeye devam ediyoruz. 

 Genç meslektaş arkadaşlarla sohbet ederken  bir şirket kuruluşunda  sermayeyi yanlış bildirirsek ne gibi sonuçlar  doğurur  yanlış bilgilendirme sonuçlarının  devamında ne gibi yasal hükümlerle karşılaşırız   tartışmasını yapıyorduk.onları sizlerin  bilgisine sunmayı hedeflemekteyim….

14 şubat 2011 yılında yürülüğe giren Türk ticaret kanunumuz bir çok aksaklıklardan sonra  nihayet 2013 yılında bir kısmı ve 2014 yılında ise tamamı yürülüğe girecek bir çok şirketlerin sermayelerini Türk ticaret hükümlerine göre yükseltmeleri gerekiyor aksi halde bir takım cezalarla karşılaşılacağını göz ardı etmeyin…işte o cezaların sebebleri

6102 türk ticaret kanunu onbirinci bölümde kanun kayucu            

A) Sorumluluk hâlleri                     

I - Belgelerin ve beyanların kanuna aykırı olması                      

MADDE 549- (1) Şirketin kuruluşu, sermayesinin artırılması ve azaltılması ile birleşme, bölünme, tür değiştirme ve menkul kıymet çıkarma gibi işlemlerle ilgili belgelerin, izahnamelerin, taahhütlerin, beyanların ve garantilerin yanlış, hileli, sahte, gerçeğe aykırı olmasından, gerçeğin saklanmış bulunmasından ve diğer kanuna aykırılıklardan doğan zararlardan, belgeleri düzenleyenler veya beyanları yapanlar ile kusurlarının varlığı hâlinde bunlara katılanlar sorumludur.               

Yukarıdaki kanun maddesi gereğince şirketin kuruluşu, sermayesinin artırılması ve azaltılması ile birleşme, bölünme, tür değiştirme ve menkul kıymet çıkarma gibi işlemlerle ilgili belgelerin, izah namelerin, taahhütlerin, beyanların ve garantilerin yanlış, hileli, sahte, gerçeğe aykırı olmasından, gerçeğin saklanmış bulunmasından ve diğer kanuna aykırılıklardan doğan zararlardan, Belgeleri düzenleyenler veya beyanları yapanlar ile kusurlarının varlığı hâlinde bunlara katılanlar sorumludur.

II –Sermaye hakkında yanlış beyanlar ve ödeme yetersizliğinin bilinmesi

TTKMADDE 550

 (1) Sermaye tamamıyla taahhüt olunmamış veya karşılığı kanun veya esas sözleşme hükümleri gereğince ödenmemişken, taahhüt edilmiş veya ödenmiş gibi gösterenler ile kusurlu olmaları şartıyla, şirket yetkilileri, bu payları üstlenmiş kabul edilirler ve payların karşılıkları ile zararı faiziyle birlikte müteselsilen öderler.

(2)Sermaye taahhüdünde bulunanların ödeme yeterliliğinin bulunmadığını bilen ve buna onay verenler, söz konusu borcun ödenmemesinden doğan zarardan sorumludurlar.

Sermaye taahhüdünde bulunanların ödeme yeterliliğinin bulunmadığını bilen ve buna onay verenler, söz konusu borcun ödenmemesinden doğan zarardan sorumludurlar.

Sermayenin korunması ilkesinin bir uygulaması olarak düşünülen 550’nci maddesi , 549’uncumaddenin tamamlayıcısı niteliğindedir. Sermaye tamamen taahhüt olunmamış veya karşılığı kanun veya esas sözleşme gereğince ödenmemişken; a)Taahhüt edilmiş veya ödenmiş gibi gösterenler ile b)Şirket yetkilileri kusurlu olmaları şartıyla tamamıyla taahhüt olunmamış veya  karşılığı kanun veya esas sözleşme hükümleri gereğince ödenmemiş payları üstlenmiş kabul edilirler ve payların karşılıkları ile zararı faiziyle birlikte müteselsilen öderler. Aynı durum, kanun ve esas sözleşme gereği ödenmesi gereken pay karşılıkları için de geçerli olacaktır.

Şimdi gelelim TTK 549 ve 550 maddelere uymamanın sonuçlarına yine kanun koyucu 562 ile cevap veriyor…

A)Suçlar ve cezalar

TTKMADDE 562 

(8) 549uncu maddede belirtilen belgeleri sahte olarak düzenleyenler ile ticari defterlere kasıtlı olarak gerçeğe aykırı kayıt yapanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

(9) 550nci maddeye aykırı hareket edenler üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılır.

 562’nci maddenin 8’inci fıkrası uyarınca da,549’uncu maddede belirtilen belgeleri SAHTEolarak düzenleyenler ile ticari defterlere KASITLI olarak gerçeğe AYKIRI KAYIT yapanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacaklardır

550’ncimadde düzenlemesine riayet etmemenin hapis cezası da bulunmaktadır. TTK’nın562’nci maddesinin 9 numaralı fıkrasına göre, 550’nci maddeye aykırı hareketedenler ÜÇ AYDAN İKİ YILA kadar HAPİS veya ADLİ PARA cezasıyla cezalandırılacaklardır.

Diğer yandan,işleme aracılık eden noterler ile işleme katılan diğer şahıslar da 549’uncumadde uyarınca sorumlu olacaklardır. Dikkat edilirse 549 madde 8 bendde bunlari çin hapis cezası öngörülmüştür ve adli para cezasına çevrilmesi mümkün Gözükmemektedir..

 KAYNAK: 6102 TÜRK TİCARET KANUNU

               :

                                                 -KISSADANHİSSE-

En keskin göz, hayırı gören; en güzel işiten kulak, nasihatları dinleyip ondan yararlanan; ve en sağlam kalp de şüphelerden arınandır.Hz Hasan 

 Hikmet Yıldırım KILINÇARSLAN

DEHA EĞİTİM KURUMLARI

hikmetyildirim.kilincarslan@ismmmo.org.tr
bozokhkmt@hotmail.com

www.facebook.com/pages/Hikmet-yıldırım-kılınçarslan/391640170968892

   Kaynak: www.muhasebeweb.com

(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.