e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Hikmet Yıldırım KILINÇARSLAN - SMMM

YILLARA SARİ İNŞAAT İŞLERİNDE DÖNEM SONU İŞLEMLERİ


Hikmet Yıldırım KILINÇARSLAN - SMMM

 Merhaba sevgili  değerli meslektaşlarım bugünkü konum inşaat işlerinde  dönem sonu işlemleridir

Yıllara sair inşaat işlerinde birden fazla inşaat veya onarma işi var ise müşterek giderlerin dağıtımı nasıl yapılır veya inşaat  ve onarma işinin diğer işlerle birlikte yapılması halinde müşterek gider nasıl dağıtılır ve dönem sonu işlemlerini sizlerin bilgisine sunmayı hedeflemekteyim

 (Not:Meslekteki STAJYER ARKADAŞLARA tavsiyemdir  2 bölümü muhakkak kaçırmayın belki mart sınavında vermiş olduğum örneklerden bir tanesini sorabilirler .)

TANIM:

Arapça inşa  sözcüğünden gelmektedir. Türkçe karşılığı yapıdır. Yapı işleri, Yapımı süren bina, Yapma işi, yapım. Bir mimarlık terimi olan inşaat belli bir bölgedeki bina veya yapının oluşturulma aşamasıdır. İnşaat aslında pek çok işin aynı anda yürütüldüğü bir aşamadır.

Medeni kanun md/1009 Arsa payı karşılığı inşaat, taşınmaz satış vaadi, kira, alım, önalım, gerialım sözleşmelerinden doğan haklar ile şerhedilebileceği kanunlarda açıkça öngörülen diğer haklar tapu kütüğüne şerhedilebilir.

Medeni kanunda belirtildiği üzerine arsa paylı inşaat  haklarının tapu kütüüne şerh edilebileceğini  kanun kayucu hüküm altına almıştır.

Gelir vergisi kanununda ise bir yıldan fazla süren inşaat ve onarma işlerinden elde edilen ticari kazancın tespiti ayrı hükümlere bağlamıştır (42,43 ve 44 maddeler)

Bir inşaat ve onarma işinin 42 madde kapsamına girebilmesi için

a)iş ,inşaat ve onarım işi olmalıdır (dekapaj  işleride inşaat işi sayılmaktadır. Degapaj: değerli cevhere ulaşabilmek için yapılan kazı çalışması ,kazı miktarıdır.)

b)inşaat ve onarım işinin başkalarının hesabına ve taahhüdüne bağlı olarak yapılması

c)inşaat ve onarım işinin birden fazla takvim yılana sirayet etmesidir….

YILLARA YAYGIN İNŞAAT TAAHHÜT İŞLERİNDE ORTAK GİDERLERİN DAĞITIMI:

193  Sayılı Gelir vergisi kanunu ‘müşterek genel giderler  ve amortismanların dağıtılması ‘ başlıklı 43 maddede:

1)Yıl içinde birden fazla inşaat ve onarma işinin birlikte yapılması halinde, her yıla ait müşterek genel giderler bu işlere ait harcamaların (enflasyon düzeltmesi yapılan dönemlerde düzeltilmiş tutarlarının) enflasyon düzeltmesine tâbi tutulmuş tutarlarının birbirine olan nispeti dahilinde;

2)Yıl içinde tek veya birden fazla inşaat ve onarma işinin bu madde şümulüne girmeyen işlerle birlikte yapılması halinde, her yıla ait müşterek genel giderler, bu işlere ait harcamalar ile diğer işlere ait satış ve hasılat tutarlarının (enflasyon düzeltmesi yapılan dönemlerde bunların düzeltilmiş tutarlarının) birbirine olan nispeti dahilinde;

3)Birden fazla inşaat ve onarma işlerinde veya bu işlerle sair işlerde müştereken kullanılan tesisat, makina ve ulaştırma vasıtalarının amortismanları, bunların her işte kullanıldıkları GÜN sayısına göre.

Hükmü yer yer almaktadır…

Yıllara yaygın inşaat ve onarım işi yapanlar ,bu işlere ait kayıtlarını ayrı defterde  ve kar zararlarını ayrı ayrı hesaplamak zorundadır. Şayet inşaat  ve onarma işi birden fazla ise ,her işin gelir ve gider hesapları ayrı bir şekilde tutulmalı kar veya zararı ayrı ayrı tespit edilmelidir. Aynı şekilde inşaat ve onarma işlerinde farklı işlerde yapılıyor ise inşaat ve onarma işlerinin hesapları diğer işlerin hesaplarına karıştırılmamalıdır.

Birden fazla yapılan inşaat ve onarım işlerinde bu işler dışında farklı işler yapılması halinde ,bütün işler için yapılan ve hangi işe ait olduğu saptanamayan giderler ,ortak genel gider olarak kabul edilmektedir, bu ortak genel giderlerin yapılan işlere dağıtılması gerekmektedir…

Yarın ki konumuz yine inşaat ilerinde ortak giderlerin dağıtımıyla devam edeceğim…saygılarımla

                                                 -KISSADAN HİSSE-

Özür dilenecek hareketten sakın. Zira Mü’min ne suç işler ve ne de özür diler. Ama Munafık her gün suç işleyip özür diler. Hz Hüseyin( r.a)

 

KILINÇARSLAN Hikmet Yıldırım

DEHA EĞİTİM KURUMLARI

hikmetyildirim.kilincarslan@ismmmo.org.tr

www.facebook.com/pages/Hikmet-Yıldırım-Kılınçarslan/391640170968892

bozokhkmt@hotmail.com

 Kaynak: www.muhasebeweb.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)


 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.