e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

ALT İŞVERENDE ÇALIŞAN SİGORTALILARIN BİLDİRİMİ


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

 Alt işveren ilişkisi, asıl işverenin tescil tarihi itibariyle başlamışsa çalıştırdığı sigortalıların işe giriş bildirgeleri asıl işverene de tanınan bir aylık süre içinde verilmesi halinde işe giriş bildirgeleri süresinde verilmiş sayılır. 

 Ancak alt işverenlik ilişkisi bu bir aylık süreden sonra kurulmuşsa bu defa alt işveren çalıştırdığı sigortalıların işe giriş bildirgelerini, sigortalı işe başlamadan en az bir gün önce vermek zorundadır. Bahsedilen bu süre içinde verilmemesi halinde alt işverene idari para cezası uygulanır.

Örneğin; (A) işyeri 08.05.2013 tarihinde kanun kapsamına alınmış olsun, asıl işveren, tescil tarihi itibariyle işe aldığı sigortalılar ile tescil tarihinden itibaren bir ay içinde işe aldığı sigortalıları 08.06.2013 tarihine kadar SGK' ya bildirmesi halinde asıl işverene idari para cezası uygulanmamaktadır.  Söz konusu işyerinden, tescil tarihinden geçerli bir aylık süre içinde 15.05.20013 tarihinde iş alan (B) alt işverene çalıştırdığı sigortalıları en geç 05.06.2013 tarihine kadar (bu tarih dahil) SGK' ya bildirmesi halinde idari para cezası uygulanmayacaktır.

Yukarıdaki örnekteki (A)  işvereninden 24.06.2013 tarihinde iş alan (C) alt işvereni ise çalıştırdığı 11 sigortalıyı en geç 23.06.2013 tarihinde SGK' ya bildirmesi gerekmektedir. İşe başlama tarihinden bir gün önce, işe giriş bildirgesi SGK' ya verilmezse alt işverene her bir sigortalı için idari para cezası uygulanacaktır.

 

 İŞVEREN-ALT İŞVEREN ARASINDAKİ MÜTESELSİL SORUMLULUK;     

Asıl işveren, alt işverenin işçilerine karşı o işyeri ile ilgili olarak SGK ve İş Kanunu'ndan ve iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden alt işveren ile birlikte sorumludur. Bu kısaca şu demektir. Asıl işveren, alt işverenin işçilerine karşı hem kanunda hem de sözleşmede belirtilen haklarını vermemesi ve alt işveren olarak yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde asıl işveren, alt işverenin işçilerinin de işvereniymiş gibi değerlendirilecek olup SGK' ya, Vergi Dairesi'ne ve sigortalının kendisine karşı haklarını verme ve yükümlülüklerini yerine getirme konusunda sorumlu olacaktır. Yani iş kazası, meslek hastalığı konusunda, ücretlerin ödenmesi, primlerin ve stopajın yatırılması konusunda sorumlu tutulacaktır.

ALT İŞVERENDE ÇALIŞAN SİGORTALILARIN YÜKÜMLÜLÜKLERE ETKİSİ;

Alt işverende çalışan sigortalılarının sayıları, Kanunla asıl işverene yüklenen bazı yükümlülüklerin  tespitinde dikkate alınmaktadır. Örneğin işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmak için gerekli sigortalı sayıları tespit edilirken asıl işverene iş yapan alt işverenlerin çalıştırdıkları sigortalı sayıları da dikkate alınır. Asıl işverenin çalıştırdığı sigortalı sayısı 8 kişi iken alt işveren tarafında da aynı işyerinde 3 kişi çalıştırıyorsa asıl işveren SGK' dan işçi sağlığı ve iş güvenliği hizmet bedeli de almadan yükümlülüğünü yerine getirmesi gerekmektedir.

Ancak yine asıl işveren için işçi sayısına göre tespit edilen özürlü, eski hükümlü ve terör mağduru çalıştırma yükümlülüğü belirlenirken alt işverenin çalıştırdığı işçilerin sayıları dikkate alınmaz.

SORU;

Merhaba Mustafa Bey,

İnternette bu konu üzerine araştırma yaparken değerli bir yazınızı gördüm. Benim size sormak istediğim bir sorum olacak.

Ben Üniversite ile işi aynı anda yürütüyorum. 2.öğretimde okuyorum  ve 1993 doğumluyum. İlk defa sigorta girişim 10.12.2013 tarihinde  oldu. Asgari ücret almaktayım.Ve sigortam tam gün çalışıyormuşum gibi işleniyormuş. Sigortaya faizi ile birlikte 485 TL prim borcum var. Benim merak ettiğim konu ise ; 

Acaba ben prim ödeyecek miyim? Şu an borcumun faizi halen işliyor. Var olan 485 TL borca, borç eklenir mi ? Gelir testi yaptırmak gerekiyormuş galiba. Benim bir kuruluşa gidip bu borcu sildirme şansım var mı? 

Değerli vaktinizi bana ayırdığınız için çok teşekkür ederim. 

Saygılarımla,  Mert ALKILINÇ

 CEVAP:

Mert Bey;
Siz tam gün çalıştığınız için çalışmanızdan dolayı bildirilen sigortalılığınızın içinde GSS sigortalılığı ve primi de bulunduğundan tekrardan GSS primi ödemenize gerek yoktur.
Aslında sizin için sistem GSS prim tahakkuku yapmaması gerekmekteydi.
Ancak sigortalı olmadınız bir ayda bu borç tahakkuku yapılmış olabilir. O takdirde bu borcu ödemelisiniz yoksa faiz hesaplanmaya devam eder.
Ancak bu günlerde Yüce Mecliste görülmekte olan bir torba yasa var ve bu yasa ile sizin gibi olan GSS sigortalılarının primleriyle  ilgili yeni bir düzenleme yapılmak isteniyor. İsterseniz onu bekleyip ondan sonra işlemlerinizi yaptırın.
Eğer sizin sigortalı olduğunuz günler için borç tahakkuku yapılmışsa mükerrer tahakkuk yapıldığından borcun silinmesi için yazılı talepte bulunmanız gerekmektedir. Yok borç sigortalı olmadığınız bir tarih için tahakkuk etmişse bu defa üniversite öğrencisi olduğunuz için size GSS primi çıkmaması gerektiğinden yine borcun silinmesi için talepte bulunmanız gerekmektedir. Bu defa sizden öğrenci belgesi isteyebilirler ve öğrenci belgesini götürmeniz halinde borcunuz silinecektir. Eğer borç liseyi bitirdiğiniz tarih ile üniversiteye girdiğiniz tarih arasında kalan 2 aylık süre için çıkmışsa bu defa yine SGK'  ya müracaat ederek borcu sildirebilirsiniz. Çünkü bu durumda olan GSS sigortalılarının borcu yasa ile silindi.

 

Mustafa Keskin
Posta Gazetesi
 Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.