e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Hikmet Yıldırım KILINÇARSLAN - SMMM

900 GÜN MAĞDURLARI


Hikmet Yıldırım KILINÇARSLAN - SMMM

 Merhaba muhasebe web okuyucuları ,merhaba ülkemi yöneten siyasi yöneticiler….

Bu ülkede zannımca şahsi düşüncelerimdir kimseyi bağlamaz  hep bağ kura yönelik ayrımcılık yapılmaktadır. Peki  900 gün mağdurlarına ne diyeceksiniz ...insanlar çalışırken  vefat edebilirler sonrası mı geride kalanlara SOSYAL GÜVENLİK eziyet etmektedir, ne 2022 kanun nede 3096 kanunda faydalandırmamak için elinden geleni yapmaktadır. Oysa yüce dinimizin Lideri EFENDİMİZ Hz MUHAMMET(s.a.v) buyurmuştur ki ‘’DUL VE YETİMİN haklarını kesinlikle yemeyiniz’’ emri ile ilk sosyal güvenlik konusunda ilk adımı atmış, DUL VE YETİM'lere ekonomik anlamda kollamamızı ve yardım etmemizi istemiştir. Hangi siyasi düşünceye sahip olursanız olun hangi dinsel  inanç veya gruplara üye olursanız olun  benim SESSİZ İSYANIMA destek vermenizi yada  değerli yorumlarınızla katkıda  bulunmanızı bekliyorum. Yazıma  isyanımı belirttikten sonra önce sosyal güvenliğin tanımını  ,506 yasa ile 5510 sayılı yasada ölüm aylığı ile bilgiler  ve 900 gün  mağdurlarının sessiz çığlığını sizlerle paylaşmak istiyorum. Dilerim burada yankılanan acı gerçekler bizi yönetenlerin kalplerine giderek 900 gün mağdurlarına da torba yasada borçlanma hakkını verirler.

TANIM:

Sosyal Güvenlik” toplumun bütün bireylerinin hiçbir ayrım ve ayrıcalık gözetilmeksizin hem ekonomik hem de sosyal bakımdan bugünlerinin ve yarınlarının güvence altına alınmasını amaçlayan; birbirleri arasında sıkı bir birlik ve uyum kurulmuş olan bir sistemler bütünü olarak tanımlanmaktadır.

506 SAYILI YASADA 900 GÜN ŞARTI

506 sayılı sosyal sigortalar kanunu madde /66 ‘-c fıkrasında“5 yıldan beri sigortalı bulunup, sigortalılık süresinde en az 900 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş durumda  Ölen sigortalının hak sahibi kimselerine aylık bağlanır’’kanun hükmü vardı.

Bu yasa ile 30.09.2008 tarihine kadar vefat eden sosyal sigortalar kanuna tabi olan sigortalıların ölüm aylığı için borçlanma hakkı var iken 01.10.2008 tarihinden sonra vefat edenlere ise barçlanma hakkı tanınmamıştır.

İKİ FARKLI  KONU HAKKINDA YARGITAY GÖRÜŞÜ

1 Ekim 2008′den sonra vefat eden SSK’lıların hak sahiplerine aylık bağlanabilmesi için beş yıl sigortalılık süresi ve 900 gün prim şartı aranıyordu. Kişilerin eksik süreleri hizmet borçlanmasıyla tamamlanamıyordu. Fakat YARGITAY 21. Hukuk Dairesi ölüm tarihi 1 Ekim 2008′den sonra olsa bile borçlanarak 900 günün tamamlanacağına karar vermiştir. (2012/11898 k.s.) Oysa aynı konuda Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, ölüm tarihi 1 Ekim 2008′den sonraysa ve prim günü 900 günden az ise, eksik günlerin borçlanılamayacağı yönünde karar veriyor. (2012/1892 k.s.)

KONU HAKKINDA MAĞDURLARIN FERYATLARI:

Çeşitli sitelerde gördüğüm bu haykırışları yardım  çığlıklarını ; noktalaması ve virgülüne dokunmadan  yayınlıyorum…bakın bi okuyun SAF  bir şekilde nasılda yardım istiyorlar çaresizler EMPATİYE DAVET EDİYORUM LÜTFEN KENDİNİZİ ONLARIN YERİNE KOYUN.

600 günü vardı ama 900 yomıye olmalı dıye bana hak tanınmadı şimdiki yasada ne var eşim öleli 13 yıl olmuş ben bundan yararlana bilirmiyim eşimin işe giriş tarihi 1985 te iş girişi var 1969 doğumluydu eşimin ismi Aytekin kaya Rumuz :türkan

 

babam 17,10,2009 da vefat etti 1979 ssk girişli toplam pirimi 792 gün biz ölüm aykıgı için baş vurduk ret cevabı geldi annemin aylıgı baglanması için ne yapmamız gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim saygılar rumuz :hüseyin

agbim 12.01.2013 tarihinde vefat etti esi ve 3çocu var 233gün sigortası var askerlik çürük bagkur yok yengemin maduren emekli olma şansı yokmu çocukların yetim aylgı veyada her hangibi devletten destek maddi bi yardım alma şanı yokmu yetkililere sesleniyorum bu mesajıma cevap verin

rumuz :murat doğan   

                                                   -  KISSADAN HİSSE-

Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz, Allah kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.

NİSÂ SURESİ 36. AYET”

Yüreği ALLAH sevgisiyle yanan peygamber Aşıklarına,  Hak yolunda adım adım yürüyenlere, Mücadele edenlere ve Hizmet edenlere selam olsun.

KILINÇARSLAN Hikmet Yıldırım

DEHA EĞİTİM KURUMLARI

hikmetyildirim.kilincarslan@ismmmo.org.tr

www.facebook.com/pages/Hikmet-Yıldırım-Kılınçarslan/391640170968892

bozokhkmt@hotmail.com

 Kaynak: www.muhasebeweb.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.