e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
Mustafa KESKİN -  SGK Eski Baş Müfettişi

İŞTEN AYRILANLARIN SAĞLIK HİZMETİ HAKKI


Mustafa KESKİN - SGK Eski Baş Müfettişi

Sosyal Güvenlik Kurumlarının tek çatı altında toplanması ve beraberinde sosyal güvenlik uygulama kanununda yapılan reformla beraber ülkemizde yaşayan herkes, sağlık sigortası bakımından sosyal güvenlik kapsamına alındı. Bunların bazıları prim ödeyerek sağlık hizmeti alırken  bazıları da prim ödemeden sağlık hizmeti almayı hak ettiler.

Bir işyerinde çalışmasından yada faaliyette bulunmasından dolayı sigortalı olmak zorunda olan kişilerin, çalışmayı yada yaptıkları faaliyeti bırakmaları halinde sağlık hizmetlerini ne şekilde alacakları bu anlamda önem kazanmaktadır. Çünkü bu şekilde olan sigortalıların zorunlu sigortalılıkları bittikten sonra SGK ile bağlantıları kesilmemektedir. Bir işyerinde çalışmıyor olsalar yada faaliyetlerine son vermiş olsalar bile belli tarihten sonra yine zorunlu olarak genel sağlık sigortalısı olarak SGK kapsamında sigortalı olmak zorunluluğu devam etmektedir. Bu itibarla bu günkü yazımda sigortalılığı sona erenlerin hakları ve yapmaları gerekenleri açıklamaya çalışacağım.

 

KİMLER SAĞLIK HİZMETİ ALAMAYA DEVAM EDER;

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki; SSK (4/A), Bağ-Kur (4/B), Emekli sandığı (4/C) kapsamında sigortalı olanlar, işten ayrıldıkları tarihten itibaren 10 gün boyunca genel sağlık sigortalısı olarak  sağlık hizmetlerinden yararlanamaya devam edeceklerdir. Bu 10 günlük sürede sağlık hizmeti alabilmek için işten ayrıldığı tarihten önceki bir yıl içinde  30 günlük genel sağlık  sigortalısı olma şartı bulunmaktadır. Örneğin sigortalı bir işyerinde 8 gün çalışıp işyerinden ayrılsa  işten ayrıldığı tarihten itibaren 10 gün boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkından istifade edemez. Ancak işten ayrıldığı tarihten geriye doğru bir yıl içinde zorunlu yada isteğe bağlı kapsamında genel sağlık sigortalısı olarak 30 günden daha fazla prim ödemesi bulunuyorsa bu defa işten ayrıldığı tarihten itibaren 10 günlük süre boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanır.

5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununun 67. maddesinde zorunlu sigortalıların işten ayrılmaları halinde 10 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yaralanabileceği belirtilmiş olmakla beraber, aynı kanunda sağlık hizmeti alınabilmesi için gerekli olan, sigortalının hastalandığı tarihten geriye doğru bir yıl içinde 30 günlük genel sağlık sigortası primi bildirimi yada ödemesi olması halinde sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği kuralı bulunduğundan bu iki  düzenlemenin birlikte yorumlanması gerekmektedir.

Kısaca sigortalı, ister işten ayrıldığı işyerinden, isterse daha önce çalıştıkları işyerlerinden,  hastalandığı tarihten önceki bir yıl için de 30 günlük genel sağlık sigortası varsa işten ayrıldığı tarihten itibaren 10 gün süreyle sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edebilecektir.

 EŞ VE ÇOCUKLARIN SAĞLIK HİZMETİ ALMA HAKKI;

SSK (4/A), Bağ-Kur(4/B), Emekli Sandığı (4/C) kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılanlar, zorunlu sigortalıklarının sona erdiği tarihten itibaren on gün süreyle genel sağlık sigortasından yararlanırlar. Bu kişilerin işten ayrıldıkları tarihten itibaren 90 gün boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için işten ayrıldıkları  tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 günlük zorunlu sigortalılıklarının olması gerekmektedir. Eğer işten ayrıldıkları  tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 gün sigortalılıkları varsa, işten ayrıldıkları tarihten sonraki 10. günden itibaren 90 gün süreyle (yani toplada 100 gün) kendisi, bakmakla yükümlü olduğu eş, çocuk, anne ve babaları da  sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edeceklerdir.

 SSK (4/A), Bağ-Kur(4/B), Emekli Sandığı (4/C) kapsamı dışındaki diğer isteğe bağlı sigortalılar, genel sağlık sigortalıları ve diğerleri, sigortalılıkları sona erdikten sonra yukarıda bahsettiğimiz haklardan yararlanamazlar.

 SORU;                                                                                                                                 Doğum tarihim 01.06.1969.  01.01.1992 tarihinde SSK' lı olarak işe başladım. Daha sonra SSK isteğe bağlı olarak prim yatırmaya devam ettim. SSK' lı olduğum prim günüm, 5525 gün.  4/b kapsamında prim ödediğim süre 480 gündür. (01.10.2008 tarihinden sonra isteğe bağlı yatırdığım pirim 4/b li olarak kabul edilmiştir.)                                                                                                                          Sorularım şunlar;                     

1- Ne zaman emekli olurum?                                                                    2-ilk işe giriş tarihinden sonra 2 doğum yaptım. Doğum borçlanması emeklilik tarihimi erkene alır mı? Doğum borçlanması yapmam gerekir mi? 

3-Son yatırdığım isteğe bağlı primler 4/b li sayıldığından, yeniden bilfiil çalışmam gerekir mi? Şimdiden teşekkür ederim. Fatma ö.

CEVAP:

Fatma Hanım,  01.06.2017 tarihinde emekliliği hakkediyorsunuz.
Son 7 yılın 3.5 yılından daha fazlasını SSK sigortalısı olarak prim ödediğinizden SSK mevzuatı çerçevesinde emekliliğiniz hesaplanacaktır. SSK' dan emekli olmanız için yeniden SSK kapsamında çalışmanıza gerek bulunmamaktadır.
Bu çerçevede yapılan hesaplamada 48 yaş ve 5525 gün şartını tamamlamış olmanız gerekmektedir.
Gün şartını tamamlamışsınız. Bu itibarla bundan sonra isteğe bağlı sigorta primi yatırmamanız gerekmektedir. Yaş şartını da 01.06.2017 tarihinde tamamlayacaksınız.
Sigortalının doğum borçlanması yapabilmesi için ilk sigortalı olduğu tarihten sonra  doğum yapması gerekmektedir. Bu itibarla da doğum borçlanması sigortalı ilk işe giriş tarihini geriye götürmez ve emeklilik yaşını değiştirmez. Bu itibarla doğum borçlanması yapmanızın  bir yararı bulunmamaktadır.

Mustafa Keskin
Posta Gazetesi

 

  Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com

 

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.